Tržby ČEZ ESCO dosáhly v pololetí 2,7 miliardy korun a zisk stoupl o polovinu

Nekomoditní tržby holdingu ČEZ ESCO, který působí v Česku a na Slovensku, mezi lednem a červnem dosáhly 2,7 miliardy korun, a i přes pandemii COVID se tak vyrovnaly loňskému prvnímu pololetí. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně na 422 milionů z loňských 273 milionů.

Zdroj: ČEZ ESCO a.s.

Zdroj: ČEZ ESCO a.s.

 

 

Dobré hospodářské výsledku navzdory pandemii

 

Sektor ESCO se věnuje moderní úsporné a zelené energetice a zahrnuje produkty a služby v oblasti výroby energií (výstavba fotovoltaických elektráren a kogeneračních jednotek, provoz virtuálních elektráren), distribuce (renovace tepelných a elektrických sítí, výstavba rozvoden), spotřeby (projekty energetických úspor EPC, energetický management, regulace výroby) i provozu zařízení a jeho servisu.

„S dosavadními výsledky jsme spokojeni. Zatímco jiné příbuzné průmyslové obory nebo stavebnictví zaznamenávají propad, my se pohybujeme v tržbách na stejných číslech jako loni a v zisku jsme dokonce významně narostli,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„Hlavní důvody růstu zisku EBITDA jsou dva. Zaprvé nám začaly nabíhat některé projekty a produkty, do kterých jsme dříve investovali. Například naše dcera ČEZ LDS nyní spravuje už 70 lokálních distribučních soustav v Česku a na Slovensku. Před čtyřmi lety jsme přitom začínali od nuly. Jde o soustavy v obchodních centrech, logistických areálech, lázních ale i na letištích nebo v hotelech. Druhým důvodem jsou úsporná opatření na zbytných nákladech, která jsme uskutečnili,“ vysvětluje Čermák.

Další expanze

Mezi velké letošní nové projekty patří například energetické úspory na kolejích ČVUT a v městských objektech ve Vrchlabí, rekonstrukce vytápění v Anenském areálu Národního divadla nebo řada instalací kogeneračních jednotek.

Další expanzi ESCO v budoucnu podpoří i ambiciózní celoevropské klimatické cíle. Loni schválená Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal) přijala závazek evropské klimatické neutrality v roce 2050.

Zároveň se nyní diskutuje zpřísnění cíle snížit emise CO2 do roku 2030 o 50 až 55 % (oproti původně uvažovaným 40 %). To je velkou příležitostí jak pro moderní energetická řešení v průmyslu, tak například pro projekty energetických úspor formou EPC v obcích a veřejných budovách, kdy dodavatel zákazníkovi přímo ve smlouvě garantuje výši úspor a investice se splácí z peněz ušetřených za energie.

ČEZ rozvíjí segment ESCO prostřednictvím dalších dcer sdružených v holdingu Elevion Group ještě v Německu, Polsku, Rumunsku a severní Itálii. Na těchto trzích dosáhly v prvním letošním kvartále tržby 7,8 miliardy korun.