Trh tepelných čerpadel v Česku roste. Může za to i fotovoltaika

Stále dražší energie motivují Čechy k investicím do  pořízení tepelného čerpadla. Vývoj prodejů ukazuje v posledních letech, že mu stále více lidí dává přednost. Loni se jich prodalo více než 23 tisíc, meziročně téměř o čtvrtinu více. Zájem roste i o kombinace tepelných čerpadel s fotovoltaickým i elektrárnami (FVE).

Zdroj:Stiebel Eltron

Zdroj: Stiebel Eltron

Smysluplná kombinace

 

Ačkoliv většina rodin stále vytápí a ohřívá vodu jiným způsobem, nedávný marketingový průzkum pořádaný agenturou STEM/MARK pro společnost Stiebel Eltron ukazuje, že lidé považují tepelná čerpadla spolu s fotovoltaickými panely a bateriemi na ukládání energie za nejsmysluplnější zařízení.

 

„S rostoucími cenami energií bude stále důležitější skutečnost, že provoz čerpadla vyjde daleko levněji než ostatní způsoby vytápění,“ říká marketingová manažerka Stiebel Eltron Dana Stloukalová. Koneckonců pětina respondentů v průzkumu míní, že by je vytápění tepelným čerpadlem vyšlo levněji. Dalších osmnáct procent očekává, že by cena byla o hodně nižší.

 

„Tepelné čerpadlo se využívá spíše při rekonstrukcích, kdy nahrazuje staré kotle nízké emisní třídy. Při srovnání s elektrickým kotlem je jeho spotřeba zhruba třetinová,“ říká předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Václav Helebrant. U novostaveb volí lidé nejčastěji jako hlavní zdroj přímé vytápění elektřinou, klesá naopak podíl zemního plynu.

 

Lidé preferují elektřinu

 

„U satelitní výstavby nemusí být vůbec zavedený plyn. Lidé zvažují, zda se jim vyplatí dávat peníze na plynovou přípojku. Spíše volí mezi elektřinou a tepelným čerpadlem,“ říká Helebrant. Podíl obou zdrojů u novostaveb se rok od roku zvyšuje, lidé však stále dvaapůlkrát častěji volí elektřinu. Mohou za to i přísnější zákony. Stavějí se malé domky, které se často blíží pasivnímu standardu.

 

Tepelnému čerpadlu mohou však nahrávat rostoucí nároky na komfort během horkých letních dnů. Většinu výrobků lze totiž využít místo klimatizace jako zdroj chladu. Ideálně pak takový systém funguje s fotovoltaickými panely na střechách.

 

„V domácnostech dominuje tepelné čerpadlo typu vzduch–voda, představuje zhruba 90 procent všech instalací. Je levnější. I díky tomu, že jeho instalace je jednodušší. Zhruba desetinový podíl má pak čerpadlo typu země–voda, je ale složitější na instalaci, což zvedá náklady,“ říká jednatel firmy Alphatec comfort systems Milan Poláček.

 

„Trh se posunuje k sofistikovaným automatizovaným řešením, která pracují například s předpovědí počasí a předvídají za uživatele. Zároveň probíhá rychlý vývoj, zákazníci si za stejnou cenu mohou pořídit výrazně lepší řešení než před několika lety,“ říká Jakub Rous, jednatel společnosti Tenaur, dceřiné společnosti ČEZ Prodej. Firma loni instalovala 358 čerpadel, letos má v plánu dosáhnout pěti set.

Zájem o dotace

 

Zhruba 40 procent instalovaných tepelných čerpadel podle Poláčka získá podporu z veřejných peněz. Buď kotlíkovou dotaci výměnou starého kotle, nebo z programu Nová zelená úsporám, třeba právě v kombinaci s fotovoltaikou nebo jako náhrada za elektrické vytápění.

 

Podle odborníků zatím není jasné, jak se zájmem zahýbá propad ekonomiky kvůli koronaviru. „Opatření z doby nouzového stavu na nás zatím nedopadla, ale uvidíme, co přinesou příští měsíce. Na základě zkušeností z hospodářské krize 2008 víme, že u nás se vše projeví se zpožděním. Například pro nás byly nejhorší roky 2012 až 2013, kdy už jiná odvětví rostla,“ říká Stloukalová.

 

Lidé z oboru říkají, že hlavním faktorem, který žene prodeje nahoru, je snaha státu motivovat domácnosti k ekologičtějšímu vytápění. „Obecně předpokládáme další postupné navyšování trhu i rostoucí podíl instalace tepelných čerpadel v novostavbách,“ dodává Poláček.

 

Podle zkušeností po ukončení dotací například ze Švýcarska se prudký nárůst prodaného počtu kusů o 20 procent a více meziročně zastaví, ale mírný nárůst v řádu procent bude pokračovat. Je navíc možné, že stát bude hledat způsob, jak dál čistější vytápění podporovat, až současné programy skončí.