Třetí instalatér solárních elektráren míří k bankrotu

Trh solárních instalačních zažívá další otřes. Branži během necelého jednoho rokum má o dalšího hráče méně. Po pádu společností Energetický Holding Malina či FG Energy z Polsku v insolvenčním rejstříku ve středu přibyl návrh na insolvenci firmy Alpha Solar Systems z Brna.

Zdroj: Wikipedia

Vážné potíže

O komplikované situaci Alpha Solar již dříve informoval Státní fond životního prostředí. Alpha Solar Systems z Brna je v insolvenci, přičemž svým klientům dluží miliony korun.  Insolvenční návrh na Alpha Solar Systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila instaltéry a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar Systems instalovala.

Podle údajů firmy Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar Systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun.

Firmě Dratel dluží Alpha Solar systems asi 4,2 milionu. „Jednu dobu od nás odebírali až 70 rozvaděčů měsíčně, zlom ale přišel letos na jaře, kdy kvůli poklesu cen elektřiny a krachu společnosti Malina opadla poptávka. Od té doby chtěli odkládat splatnost faktur, až přestali platit úplně. Spolupráci jsem s nimi ukončil v srpnu,“ řekl deníku Hospodářské novinky jednatel Dratelu Jiří Hájek.

Na webu VašeStížnosti.cz, které provozuje spotřebitelská organizace dTest, je aktuálně na Alpha Solar systems šest stížností. Lidé uvádějí, že firmě zaplatili stovky tisíc korun na zálohách, ale solární panely dosud nemají. Firma jim údajně nevrací zálohy a vůbec nereaguje na dotazy, nebo jen sporadicky odpovídá, že peníze vrátí nebo že elektrárnu ještě nainstaluje.

Třetí solární bankrot

Po kolapsu firem Energetický holding Malina a FG Energy se jedná o třetí krach v oboru střešní fotovoltaiky během necelého jednoho roku.

Zatímco Alpha Solar Systém dluží svým klientům  desítky milionů, v případě kolapsu Energetického holdingu Malina na jaře letošního roku se jedná o dlužnou částku ve výši až 1,4 miliardy korun. Firma se dostala do vážných problémů poté, co nezvládla realizovat loni velké množství zakázek. Letos firma skončila v insolvenci.

Od června letošního roku je v insolvenci také ostravská firma FG Energy, která se zabývá instalacemi fotovoltaických zařízení. Majitelem FG Energy jsou polské subjekty.  Insolvenční návrh na FG Energy podalo několik věřitelů, od nichž si firma nechala zaplatit zálohy, ale elektrárny jim nedodala.

Varování pro zájemce

„Senioři zpravidla žádají o dotaci v programu NZU Light. Zde doporučujeme platit zálohu maximálně 10 % z ceny a doplatek až po realizaci díla. V žádném případě ne 100 % zálohy předem, i když se jedná o dotační zálohové peníze,“ říká Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Podle Hradeckého u standardní Nové zelené úsporám by měla být první záloha hrazena po podpisu smlouvy s realizační firmou a pohybuje se většinou ve výši přibližně 10 – 30 %. Druhá záloha je požadována většinou jako doplatek do 50 – 70 % celkové ceny a hradí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek z celkové ceny fotovoltaické instalace se hradí po předání hotového díla (předávací protokol + revizní zpráva).

„Spolehlivou firmu mohou zákazníci vybírat ve webové aplikaci caft.cz, kde najdou seznam firem sdružených v Cechu akumulace a fotovoltaiky. Tyto společnosti pracují podle etického kodexu,“ uzavírá Hradecký.