Toyota: Propojení elektromobilů s bateriemi a FVE zajistí vysokou energetickou bezpečnost

Japonský koncern Toyota minulý týden představil nové baterie pro domácnosti, které mají konkurovat podobnému produktu Powerwall, který vyrábí americká společnost Tesla. Toyota již spustila předprodej nové baterie pro své zákazníky v Japonsku.

Zdroj: Toyota

Netradiční název

Toyota bude nové baterie prodávat pod značkou O-Uchi Kyuden System. Toyota v oblasti domácích akumulátorů s velký zpožděním reaguje na svoji konkurenci. Podobný produktu uvedla na trh Tesla již v roce 2015, dva roky poté také Mercedes-Benz či Renault.

Nová baterie od Toyoty disponuje úložnou kapacitu až 8,7 kWh s maximálním výkonem 5,5 kW. Operační teplota baterie je v rozmezí od -20 °C až po 45 °C. V kombinaci se střešní fotovoltaickou elektrárnou pak tato baterie poskytuje dostatečnou dodávku elektřiny v běžných situacích, nebo i v případě výpadku dodávek ze sítě (tzv. blackout).

Obousměrné propojení jako záložní zdroj

Toyota zatím na svém webu neupřesnila specifikaci nové domácí baterie pod značkou O-Uchi Kyuden System.  Nicméně, celý systém je jedinečný v tom, že podporuje napájení z elektrifikovaných vozidel (HEV, PHEV, BEV, FCEV) střídavým napětím 100 V. V praxi tak může využívat elektřinu uloženou v elektrifikovaných vozidlech jako záložní zdroj energie při výpadku blackoutu, což uživatelům umožní vysokou energetickou bezpečnost.

Jediným omezením při napájení elektřiny z elektrifikovaných vozidel je omezení maximálního výkonu pomocí speciálního adapteru na 1,1 kW.

Zatím pouze v Japonsku

Toyoto upřesňuje, že v budoucnosti s využitím IoT  a pomocí bezdrátového směrovače LAN, který bude připojen k hybridní klimatizační jednotce umožňí zobrazit a nastavit kapacitu úložiště, provozní režim. Všechny tyto funkce půjde nastavit v reálném čase ze speciální aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu.

Bohužel Toyota hodlá nové domácí úložiště v nejbližší době dodávat pro japonské zákazníky.  O distribucí na další trhy ani ceně zatím Toyota neuvádí žádné další informace.