Tornádo zcela zničilo fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2 MW na Hodonínsku

Minulý čtvrtek na region Hodoníska udeřilo největší tornádo v historii České republiky. Živel silně poškodil budovy, infrastruktury a způsobil škody na životech i majetku v řádu několika miliard. Tornádo také zcela zničilo fotovoltaickou elektrárnu v Pánově u Hodonína.

Zdroj: Twitter.com

Elektrárna v ideální lokalitě

Koncem roku 2010 zprovoznila Skupina ČEZ í fotovoltaickou elektrárnu v Pánově u Hodonína. Pánov leží v těsné blízkosti města Hodonína – v nejjižnější části Jihomoravského kraje.

V rámci České republiky jde o oblast s nejlepšími podmínkami pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Průměrný roční úhrn globálního záření zde přesahuje 4 tisíce MJ/m2, nejvyšší je zde také počet slunečných dnů. Elektrárna o instalovaném výkonu 2,134 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu zhruba 600 domácností na jihu Moravy.

Po úderu tornáda elektrárna přestala existovat

Po úderu tornáda minulý čtvrtek  došlo k významnému poškození fotovoltaické elektrárny Pánov. 

„Dá se říci, že elektrárna v původní podobě už neexistuje. Přesný rozsah a výši škod nyní zjišťujeme. Jak dlouho bude trvat její znovuvybudování, nelze nyní říci,“ uvedla mluvčí skupiny Barbora Peterová pro deník Právo.

Na zbylých fotovoltaických elektrárnách skupina ČEZ eviduje pouze drobnější škody v důsledku tornáda.