THMP (Chabr): Začínáme v Praze budovat první komunitní solární elektrárny

V Praze odstartoval nový projekt v oblasti moderní energetiky pod názvem „Pražské solární elektrárny“. Tento projekt hlavní město Praha realizuje v souladu se svým Klimatickým plánem do roku 2030, v rámci kterého počítá do roku 2030 s masivním rozvojem energií z obnovitelných zdrojů, a to zejména fotovoltaiky.

Zdroj: Soleol

První pilotní instalace

Projekt „Pražské solární elektrárny“ realizuje městská společnost  Technologie hlavního města Prahy (THMP), která již začala v Praze budovat fotovoltaické elektrárny. Pilotní fázi má za sebou, od příštího roku chce zvýšit tempo na dvě týdně.

Čistou energii budou ihned po připojení do sítě díky THMP využívat první tři bytové domy v Praze. V letošním roce se jí dále dočká třeba i domov pro seniory v Ďáblicích, objekt Policie ČR v Praze 4 nebo škola na Praze 11.

 „Střechy domů nachází díky fotovoltaickým panelům smysluplné využití. Zvlášť v současné situaci, kdy řada domácností zažívá zdražování elektřiny. Oproti tomu fotovoltaické elektrárny zajišťují vlastní zdroj levné energie a tím úsporu té, kterou je jinak nutné nakupovat ze sítě. Úspora se pohybuje mezi 20 až 40 procenty,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Velké ambice

Praha plánuje zpočátku pro výstavbu pražské sluneční elektrárny využít objekty ve svém vlastnictví. Takových objektů je na území hl. m. Prahy více než 7 tisíc. Jsou jimi objekty sloužící pro vzdělávání (více než 1 tisíc budov), pro sociální účely (několik set objektů), pro nájemní bydlení (více než 1 tisíc budov) a další služby občanské vybavenosti (stovky budov).

Společnost THMP v celém projektu tzv. „Pražské solární elektrárny“ zajišťuje vypracování projektové dokumentace, povolovací procesy a na jejím základě pak instalaci celé solární elektrárny. Práce vedoucí k hotové elektrárně trvají podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka zhruba čtyři týdny.

„Pokud není vyžadováno stavební povolení, které celý proces prodlouží, máme projektovou dokumentaci pro jeden objekt hotovou obvykle do tří týdnů. Samotná realizace už je rychlejší – ta zabere týden. Podmínkou je ale dostatek potřebného materiálu, zejména FVE panelů,“ dodává Jílek.

Fotovoltaické panely bude THMP instalovat nejen na městské objekty, ale také na bytové a rodinné domy. „Pro následující rok jsme si stanovili cíl dokončit až dvě fotovoltaiky týdně. Plánujeme proto významně posílit stav našich elektromontérů a projektových manažerů, kteří by nám pomohli ambiciózního výsledku dosáhnout,“ upřesnil Jílek.

Sluneční elektrárny vybudované v letošním roce na území hlavního města Prahy budou mít souhrnný maximální výkon 400 kWp. Ambicí pro příští rok je navýšení až na 3 MWp.

V oblasti udržitelné energetiky a budov bude Praha preferovat především výrobu energie z obnovitelných zdrojů na území města. Dlouhodobým cílem města Prahy je osadit až 23 tisíc budov solárními a kogeneračními zdroji elektřiny. Pokud se tento projekt podaří realizovat, pak v Praze na městských střechách vznikne až 550 megawattů instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren.