Tesla zastavuje objednávky solárních střech

Americká společnost Tesla láme rekordy ve výrobě elektromobilů a stacionárních akumulátorů. V posledním čtvrtletí společnost instalovala nejvíce fotovoltaických systémů za posledních pět let. Ale v oblasti solárních tašek, které se měly již před 6 léty stát její novou vlajkovou lodí, Tesla stále zaostává za svými cíli a dokonce přerušuje jejich výrobu v USA. Informoval o tom portál Photon Magazine.

Zdroj: Tesla

Rekordní instalace solárních panelů

Fotovoltaická divize společnosti Tesla tak zaznamenala letos nejlepší čtvrtletí od roku 2017. Tesla ve druhém čtvrtletí letošního roku instalovala fotovoltaické elektrárny o výkonu 106 MW (z toho 71,5 MW na rodinných domech), což představuje o 48 MW větší výkon ve srovnání oproti roku 2021.

Tento úspěch Tesla dosáhla navzdory problémům se zásobováním klíčovými komponenty, které jsou potřebné pro solární instalace. O tom Tesla upozornila ve své zprávě za poslední čtvrtletí s tím, že problémy s dodávkami fotovoltaických panelů nemůže ovlivnit. Tuto situaci hodlá Tesla v budoucnosti řešit tím, že provede  rozšíření dodavatelské základny.

Tašky jako propadák

Solární tašky nebo-li Solar Roof měly být alternativou k tradičním fotovoltaickým instalacím na americkém trhu s fotovoltaikou pro domácnosti. Tesla předpokládala, že díky nim získá na tomto trhu v USA dominantní postavení již před 6 lety.

Realita je však zcela jiná.Prodej Solar Roof se však nadále potýká s problémy a Tesla se o nich ve své poslední čtvrtletní zprávě vůbec nezmiňuje. Americká společnost rovněž neinformuje o úrovni výroby solárních střešních tašek, které se vyrábějí v továrně v Buffalu ve státě New York.

Údaje o instalacích solárních zařízení na střechách, které získal americký portál Electrek, jsou však velkým zklamáním. Tesla v posledním čtvrtletí provedla celkem 2,5 MW  instalací solárních tašek, což by mělo znamenat průměrně 23 instalací týdně (za předpokladu průměrného výkonu systému 8 kW).

Přitom ještě před několika lety Elon Musk při prezentaci nového produktu Solar Roof oznámil, že Tesla bude do konce roku 2019 vyrábět 1000 solárních střech týdně.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se americká společnost k tomuto cíli v dohledné době přiblížila. Podle serveru Electrek  letos Tesla dokonce údajně přestala přijímat objednávky na solární tašky. Důvodem je prý nedostatečná nabídka střešních tašek, které Tesla sama vyrábí ve své továrně v americkém městě Buffalo.