Tesla začíná stavět novou továrnu v Berlíně a rozšiřuje výrobu v USA

Americký výrobce elektromobilů a baterií Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat čtvrtou gigatovárnu na výrobu elektromobilů a baterií, která bude první v Evropě. Rozhodl o tom minulý týden berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací.

Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

Komplikace s přípravou projektu

 

Americká automobilka Tesla v listopadu loňského roku rozhodla, že svoji již čtvrtou Gigafactory postaví v německé spolkové zemi Braniborsko, konkrétně v blízkosti Berlína.

 

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud na počátku února, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Minulý týden soud rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

 

Spoluzakladatel a šéf Tesly Elon Musk o záměru vybudovat první evropskou továrnu nedaleko Berlína informoval loni v listopadu. Závod označovaný jako Gigafactory 4 by měl začít vyrábět v roce 2021 a ročně by jej mělo opustit kolem 500 000 automobilů.

 

„Skutečnost, že se tato lokalita prosadila v konkurenci zbytku Evropy, je pro naši zemi obrovskou poctou,“ uvedl premiér Braniborska Dietmar Woidke. A řekl, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby tato investice byla úspěšná.

 

Rozšíření výroby v USA

 

Tesla nedávno zahájila zkušební výrobu v závodě Gigafactory 3 v Šanghaji, který je její první továrnou mimo Spojené státy. Investice do čínského závodu činila dvě miliardy dolarů (zhruba 46 miliard Kč).

 

Také první Gigafactory v Nevadě se rozrostla o jednu budovu. Není to ověřené, ale podle všech dostupných informací by měla sloužit patrně k výrobě elektrických tahačů Tesla Semi.

 

Nevadská továrna je známa také jako Gigafactory 1, byl to první projekt automobilky určený k výrobě bateriových článků, kompletaci baterií, výrobě řídících jednotek a úložišť energie. Je to jedna z největších budov na světě a Tesla tvrdí, že je zatím kompletní jen ze 30 %.

 

oznámila, že v roce 2020 hodlá spustit výrobu elektrických tahačů Tesla Semi. S ohledem na rozšíření továrny v Nevadě o novou obří budovu lze soudit, že plán automobilky se zřejmě stane realitou.