Tesla v dubnu představí vlastní baterie

Americký výrobce elektromobilů a akumulátorů Tesla chystá zřejmě spuštění výroby vlastních bateriových článků. V současnosti Tesla při výrobě baterií v USA spolupracuje s japonskou společností Panasonic a v Číně s asijskými (LG Chem a CATL) výrobci baterií. To se může poměrně rychle změnit.

Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

Investice do vlastních baterií

Generální ředitel Tesly Elon Musk plánuje v Gigatovárně ve Fremontu spustit výrobu vlastních baterií, které by měly být mnohem lepší než současné. Svou verzi nových baterií zřejmě Tesla představí na svém eventu Battery Day v dubnu letošního roku.

 

Tesla nedávno ovládla americkou společnost Hibar Systems, která se zabývá výrobou strojů, jenž vyrábějí bateriové články. Na tuto skutečnost taktéž poukazují nové pracovní pozice v Tesle, na které hledá automobilka Elona Muska zaměstnance, kteří budou mít na starosti vývoj a výrobu bateriových článků.

 

„Výrobní tým Tesly specializující se na bateriové články hledá vysoce motivované vývojové inženýry, kteří by urychlili náš výrobní program zabývající se novou generací baterií,“ popisuje Tesla pracovní náplň pro své budoucí zaměstnance.

 

Tesla chystá další novou gigatovárnu na baterie v Berlíně. Kromě samotné výroby elektromobilů a baterií Tesla také počítá s tím, že v Berlíně bude provozovat také vlastní vývoj a výzkum v oblasti bateriových systémů. Závod, v němž najde práci na šest tisíc lidí, má otevřít své brány na konci roku 2021.

Sázka na nové technologie?

Stávající baterie Tesly mají energetickou hustotu okolo 200 Wh/kg, avšak cílem automobilky je to, aby v blízké budoucnosti baterie mohly přesáhnout i 300 Wh/kg. Tesla si hodně slibuje zejména od technologie tzv. suchých elektrod, které mají snížit náklady na výrobu baterií i vylepšit jejich technologickou úroveň.

 

Kvůli technologií „suchých elektrod“ investovala do ovládnut společnosti Maxwell, která se právě tento typ technologií zaměřuje. Maxwell pracuje na vývoji této technologie baterií s energetickou hustotu 300 Wh/kg s cílem dosáhnout až 500 Wh/kg. Někteří analytici si myslí, že jde o první krok směrem k bateriím s pevným elektrolytem (solid-state).

 

Očekává se, že technologie Maxwell přinese i několikanásobné zlevnění a zjednodušení výroby baterií plus významné prodloužení jejich životnosti. Každopádně Tesla bude v USA i nadále při výrobě baterií spolupracovat s Panasonicem, neboť obě firmy do vývoje a továren investovaly velké množství peněz.

 

Bližší záměry ohledně nové technologie vlastních bateriových článků Tesla zřejmě představí na svém eventu Battery Day v dubnu letošního roku. Každopádně Tesla má s bateriemi velké plány, poněvadž nedávno její šéf Elon Musk oznámil plány na zvýšení roční výrobní kapacitu v řádu terawatthodin, což je více než 50násobek aktuálního stavu.