Tesla otevřela v Berlíně novou továrnu na elektromobily a baterie

Americká společnost Tesla včera oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Během slavnostního otevření, kterého se zúčastnili mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz, ministr hospodářství Robert Habeck a braniborský premiér Dietmar Woidke, předal šéf Tesly Elon Musk první auta novým majitelům.

Zdroj: Tesla

 

Zpožděná premiéra

Původně Tesla dokonce zvažovala pro svoji první evropskou továrnu i Českou republiku. Rozhodnutí automobilky nakonec padlo na Berlín v Německu.

Továrna začala fungovat necelé dva roky po zahájení výstavby. Musk, jenž v minulosti opakovaně zmiňoval problematickou byrokracii v Německu, původně zamýšlel výrobu zahájit už loni v červnu.

Průtahy v získání konečného povolení ale jeho plány zkomplikovaly. Konečný souhlas obdržela Tesla na začátku tohoto měsíce, doposud stavěla na základě předběžných povolení. Na to upozornil i německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck, podle kterého to svědčí o odvážné vnitropodnikové kultuře Tesly. „Pokud by povolení nezískali, museli by to rozebrat,“ řekl Habeck.

Úspěch i pro Německo

Skutečnost, že si Tesla vybrala Braniborsko, je dobré pro Teslu i pro budoucí region Berlín-Braniborsko,“ vysvětlil Woidke, braniborský premiér, ve svém projevu při otevření továrny.

„Tesla je vynikajícím příkladem nové hospodářské dynamiky Braniborska. První evropská gigafactory přitahuje všude velkou pozornost. Díky tomu se Německo stane ještě známější jako lokalita špičkových technologií,“ dodal Woidke.

„Budoucnost patří elektromobilitě,“ řekl spolkový kancléř Scholz v projevu. Hovořil i o tom, že průmyslovému Německu se podaří transformace na uhlíkově neutrální zemi.

Tématu klimaticky šetrné budoucnosti se věnoval i Musk.

„Lidé jsou někdy z budoucnosti sklíčení, přemýšlejí, zda zvládneme přechod na udržitelnou energii a zda není na řešení klimatického problému příliš pozdě. Chci ale všechny ujistit, že mohou chovat naději v budoucnost, měli byste doufat v budoucnost,“ řekl Musk.

Důležitý milník

Nová Gigatovárna v Berlíně znamená pro Teslu veledůležitý milník. Když se k tomu přidá otevření austinské továrny v Texasu, které je plánováno na 7. dubna, měla by se výrobní kapacita Tesla dostat na zhruba 2 miliony vozů ročně, což je na úrovni takových automobilek, jako jsou Mercedes-Benz nebo BMW.

V továrně vznikne několik tisíc nových pracovních míst. Tesla plánuje v první fázi rozšíření závodu v Grünheide u Berlína vyrábět až 500 000 elektromobilů Model Y. Jedná se o přibližně dvoutunový vůz střední třídy v nabídce výrobce, jehož základní cena se pohybuje kolem 64 000 eur. Dojezd by se měl pohybovat kolem 500 km.

Kromě toho bude v závodě zřízena také výrobna bateriových článků nové generace typu 4680. Tento typ článků zatím Tesla vyrábí v omezeném množství pouze v USA. Jako první jsou jimi budou vybaveny elektromobily Tesla Model Y, které se budou vyrábět v gigatovárně v Texasu. Do Evropských modelů se tyto články dostanou později.