Tesla láme rekordy ve výrobě elektromobilů, ale ve fotovoltaice ztrácí dech

Americký výrobce elektrovozů, baterií a fotovoltaických panelů Tesla zaznamenala letos rekordní hospodářské výsledky. Tesla ve výrobě elektromobilů a baterií láme rekordy, ale v instalaci solárních panelů v USA upadá. Její šéf Elon Musk však věří, že Tesla brzy dokáže předstihout svoji konkurenci i ve fotovoltaice.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Rekordní výroba elektrovozů

 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se Tesle podařilo být v zisku 104 milionů dolarů, což už je čtvrtý kvartál po sobě, tedy celý rok; je zajímavé, že se to firmě podařilo i přes pandemii koronaviru. Tesla si tedy s koronavirovou krizí poradila velmi dobře. Pomohlo ji například snížení výdajů na platy zaměstnanců během pandemie nebo také prodej regulačních kreditů za elektromobily.

Tesla za minulé čtvrtletí prodala 90 650 automobilů celosvětově, což je relativně vysoké číslo, rekord má Tesla z posledního kvartálu 2019, kdy prodala celkem 112 tisíc různých automobilů své značky. Kromě prodejů aut Tesla vydělává také prodejem služeb a nezanedbatelné jsou i různé dotace či daňové úlevy. Bez nich by v černých číslech nebyla.

Tesla si stále drží vůdčí postavení na globálním trhu s elektromobily a patří k celosvětově nejuznávanějším automobilovým značkám. Je to dáno i tím, že Tesla již není vnímána jako automobilka, ale spíše jako technologická společnost. 

Velmi dobře se Tesle daří rozvíjet i byznys v oblasti akumulace energie, kde oproti 1. kvartálu 2020 navýšila prodeje o 61 % na 419 MWh. V tomto ohledu šéf Tesly Elon Musk potvrdil, že díky byznysu s akumulátory její energetická divize jednou dosáhne stejně velkých tržeb jako divize elektromobility.

Propadák v instalaci solárních panelů

Opačná situace však panuje v rámci solární divize Tesly, která ve 2. čtvrtletí 2020 svým zákazníkům dodala pouze 27 MW nových střešních fotovoltaických elektráren. Jedná se o nejhorší výsledek v historii Tesly.

Solární propadák Tesly nejlépe dokumentuje stav v roce 2016 až 2017, kdy firma prodávala více než 200 MW solárních panelů kvartálně a byly lídrem trhu v USA. Nyní je lídrem trhu solárních panelů v USA společnost SunRun, která nedávno posílila svoji pozicí díky akvizici „dvojky“ na trhu spoelčnosti Vivint Solar.

Nicméně, generální ředitel Elon Musk Tesly však zůstává  optimistický, pokud se jedná o fotovoltaický byznys. V dlouhodobém horizontu podle Muska bude Tesla růst ve fotovoltaice. S tím souvisí i budoucí prodej solární tašek SolarRoof, jejichž objem stoupl ve 2. pololetí na trojnásobek. Musk dále prohlásil, že Tesla plánuje „solární ofenzívu“ v roce 2020, kdy nabídne v USA nejlevnější solární elektrárny pro domácnosti, jejichž ceny budou až o 30% levnější než je průměr v USA (1,49 USD/Wp).

Nová gigatovárna na auta

 

Tesla hodlá zahájit výrobu ve čtvrté gigatovárně na elektromobily v Německu nedaleko Berlínu v braniborském Grünheide v létě příštího roku. Cílem je co nejrychleji vyprodukovat každoročně na 500 000 vozů. Dosud ale nebylo jasné, zda firma zřídí i lokální výrobnu baterií do elektrovozů, hovořilo se jen o modulech. Společnost chce ve své první evropské továrně označované jako Gigafactory 4 vyrábět Model Y a Model 3.

Výroba baterií je velmi nákladná, automobiloví producenti proto velmi zvažují, zda se do ní pustí sami, nebo se spolehnou na velké asijské dodavatele a budou riskovat případné výpadky dodávek. Potěšení nad Muskovým sdělením už vyjádřil braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach. „Pokud se tento projekt zrealizuje, dále posílí ekonomickou sílu Braniborska a přitáhne ještě větší zájem zahraničních investorů,“ řekl zemský politik.

Projekt továrny v obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, nicméně ještě nezískal stavební povolení. Tesla tedy pozemek připravuje pro výstavbu na vlastní riziko. Námitky proti výstavbě vznášejí ochránci životního prostředí.