Světu se nyní otevírá unikátní možnost na urychlení energetické proměny. Půjde Česko proti proudu?

Podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola mají světoví političtí a finanční lídři nyní unikátní příležitost realizovat klimatická opatření a urychlit energetickou proměnu v rámci ekonomických opatření v boji proti koronoviru. Český premiér Babiš však s ministrem Havlíčkem toto doporučení odmítá a naopak vyzývá ke zrušení nedávno oznámených plánů v rámci Zelené dohody pro Evropu.

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy

Unikátní příležitost pro svět

V nedávno poskytnutém prohlášení šéf IEA Fatih Birol zdůrazil v souvislosti s pandemii koronaviru, že v blízké době chystané ekonomická a finanční opatření představují historický moment pro realizaci vládních opatření v souladu s požadavky na ochranu klimatu.

 

„V nedávných rozhovorech se světovými politiky jsem apeloval na to, aby využili současnou situaci (ekonomická krize kvůli pandemii koronaviru) tak, aby chystaná ekonomická opatření nasměřovali s důrazem na ochranu klimatu“, prohlásil Birol.

 

V této souvislosti by vlády světa podle Birola měly svými investicemi podpořit rozvoj energeticky čistých technologií a urychlit přechod energetiky od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům energie.

 

„Chápu, že nyní jsou vlády celého světa zaneprázdněny řešením současných ekonomických a zdravotních problémů, ale neměli bychom zapomínat na nezbytnost řešení klimatických změn,“ zdůraznil Birol.

 

Jak nedávno uvedl Birol, právě plán Evropské komise nazvaný „Zelená dohoda pro Evropu“ (ZDE) může v souvislosti s ekonomickými plány na ozdravení ekonomik v důsledku pandemie koronaviru urychlit rozvoj zelené ekonomiky a tvoru nových pracovních míst. V této souvislosti Birol doporučuje vládám podporovat investice do solárních a větrných elektráren, zařízení na zachycení CO2 nebo do akumulátorů.

 

Půjde Česko proti proudu?

Česko však asi nebude usilovat o realizaci klimatických změn, jak doporučuje Evropská komise či šéf Světové energetické agentury. Vyplývá z prohlášení české premiéra Babiš a ministra hospodářství Havlíčka.

 

„Evropa by měla teď zapomenout na Green Deal a měla by se soustředit skutečně na koronavir,“ prohlásil tento týden na tiskové konferenci po jednání vlády český premiér. Chce o tom dnes diskutovat se svými protějšky na další videokonferenci Evropské rady.

 

Premiérův postoj sdílí i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Nyní je podle něj potřeba přesunout peníze určené pro přechod na bezuhlíkovou ekonomiku na podporu podnikatelů. „My to budeme dělat naprosto brutálně a nebudeme Evropské komisi ustupovat,“ zdůraznil Havlíček.

 

Podle premiéra Andreje Babiše by EU měla uvolnit pravidla a prostředky z evropských fondů a namísto podpory „zelené“ ekonomiky a dosažení klimatické neutrality je nasměrovat k podnikům, které se potýkají s důsledky šíření nového typu koronaviru.

 

Přesměrovat finance z evropských fondů na podporu postižených firem navrhla Komise již minulý týden v rámci podpůrných opatření proti šíření pandemie.

Promarněná šance?

Proti současné snaze vlády potlačit realizaci proklimatických opatření se postavil i nový předseda Strany Zelených Michal Berg. Upozornil, že Evropská komise již vyhradila pro členské státy miliardy eur na pomoc s řešením koronaviru. Česká republika dostane 1,2 miliardy eur (téměř třicet miliard korun).

 

Balíček klimatických opatření v rámci ZDE není podle Štěpána Chalupy, prezidenta Komory OZE, překážkou, ale příležitosti pro současnou vládu, jak nastartovat ekonomiku v krizi pomocí investice do moderních technologií.

 

„Vláda má nyní ideální šanci realizovat opatření, které mohou přispět domácnostem k nižším účtům za energie a podnikatelům pomoci k novým příležitostem a inovacím,“ uvedl na svém tweetrovém profilu Chalupa.

 

Každá ekonomická krize, i to současná po odeznění nynější pandemie koronaviru, jednou odezní. Pak bude potřeba opětovně nastartovat ekonomiku a pokračovat v tvorbě nových pracovních míst.

 

Minulý týden například vláda Jižní Koreje, která je pandemii koronaviru postižena mnohem více než Česko, oznámila přijatí razantní plánu na boji proti klimatickým změnám. Cílem Jižní Koreje je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Současný postoj vlády ke klimatickým opatřením a jejich omezení kritizují zástupci ekologických iniciativ nebo vedení Strany zelených. „Ukazuje to na fakt, že česká vláda nechápe závažnost klimatické krize stejně jako dlouhé týdny nechápala závažnost virové epidemie,“ uvedl Berg v tiskovém prohlášení.

 

„Brát si řešení klimatické krize jako rukojmí se nám vymstí, stejně jako se nám vymstilo ujišťování, že máme dostatek roušek. Dobře navržený balík opatření, která sníží závislost ekonomiky na ropě a uhlí a zásadně ji modernizuje, může nejen zajistit pracovní místa, ale zásadně také zvýšit odolnost celé ekonomiky,” dodal spolupředseda Zelených Berg.