Světový rekord: Více než 2,7 miliónů australských domácností má na střeše solární panely

Za boomem fotovoltaiky v Austrálii stojí v poslední době pandemie Covid-19 a práce z domu. Proto v roce 2020 v Austrálii přibylo na střechách domů historicky nejvíce solárních panelů. Uvádí to statistika australského regulátora čisté energie.

Zdroj: FlexiPowerGroup

Zdroj: FlexiPowerGroup

Každý čtvrtý australský dům využívá solární energii

V současnosti se v Austrálii nachází v  téměř 2,7 milionu střešních fotovoltaických systémů. Znamená to, že každý čtvrtý australský dům využívá solární energii.

Zájem Australanů o solární panely roste zejména v poslední době pandemie Covid-19. Lidé častěji pracují z domova a více utrácejí za vylepšování domu. „Společně s nízkými pořizovacími náklady a dotací od státu to představuje ideální podmínky pro rozvoj fotovoltaiky,“ říká Mark Williamson z vládního Úřadu pro čistou energii.

V roce 2020 australský trh domácích solárních elektráren rostl o více než 30% než tomu bylo v roce 2019. Letošní rok bude pro fotovoltaiku v Austrálii  ještě úspěšnější než ten loňský. 

Obrovský přínos

Austrálii je v současnosti světovým rekordmanem v počtu solárních panelů na střechách. Více než 2,7 miliónů australských domácností má na střeše solární panely. Toto je mnohem více než je tomu v Německu (cca 1,5 milionů instalací fotovoltaických elektráren na střechách), které je považováno za evropského fotovoltaického šampióna.

Obrovské množství solární energie ale může pro australskou elektrickou síť podle některých odborníků představovat riziko. Místní energetická síť je totiž poměrně zastaralá a je otázkou, jak dlouho ještě bude schopna vypořádávat se s takovým množstvím solární energie, která do ní přitéká.

Jak ale dodává Naomi Stringer z katedry fotovoltaiky a obnovitelné energie na univerzitě UNSW, střešní fotovoltaika může pro Austrálii představovat velký přínos. Menší australské komunity žijící v odlehlých oblastech jsou díky solární energii soběstačné i ve chvílích extrémního počasí jako jsou velké požáry, kdy běžně dochází k výpadkům elektřiny.

Navíc, velký počet australských solární elektráren je vybavena akumulací. Právě díky bateriím v případě extrémního počasí a či poruch by tak energie ze solárních panelů  pomohla udržet elektrickou síť stabilní.