Světový rekord: Jižní Austrálie byla ze sta procent zásobena energii pouze ze solárů
Dominance solární energetiky
Tyto zprávy přicházejí v době, kdy Mezinárodní energetická agentura uvádí, že solární elektrárny jsou nejlevnějším typem elektráren, které se staví po celém světě. Náklady na vybudování solární elektrárny jsou nyní nižší než u jakéhokoli jiného typu energie, a to zejména proto, že existuje možnost levného financování těchto projektů.
Den, kdy sto procent spotřeby pokrývala elektřina z fotovoltaických panelů, nastal 11. října. V žádné zemi o velikosti Jižní Austrálie dosud sluneční energie takto celistvě nedominovala. „Je to fenomenální světové prvenství,“ hodnotí Audrey Zibelman, šéfka australského operátora energetického trhu (AMOE).
„Střešní instalace pokryly neuvěřitelných 77 procent spotřeby a o zbytek se postaraly větší solární parky,“ dodala Zibelman. Přebytky elektřiny pocházející z plynových nebo větrných elektráren byly v danou hodinu uloženy do baterií nebo exportovány do sousedního státu Victoria.
Do roku 2030 až 100 %t elektrické energie z OZE
Asi třetina domácností v Jižní Austrálii má na střechách svých domů solární panely. Kromě toho zde existují tři průmyslové solární farmy produkující přibližně 300 megawattů.
Letos je více než polovina elektřiny v tomto australském státě generována z větrné a solární energie. Zemní plyn je v jižní Austrálii drahý a stát by do roku 2030 měl získávat 100 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ve státě se nyní buduje devět dalších menších solárních farem spolu se dvěma velkými bateriemi pro skladování elektrické energie.
Analytici se domnívají, že trend rostoucího podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě bude pokračovat. AMEO předpokládá, že v následujících 14 měsících bude panely osázeno dalších 36 tisíc střech. Dosud jich je v Jižní Austrálii, jež má 1,8 milionu obyvatel, 288 tisíc.
Energetický regulátor však zároveň upozorňuje, že trend může ohrožovat stabilitu dodávek elektřiny. V případě, kdy spadne mezistátní přenosová síť, může nadměrná výroba elektřiny způsobit blackouty. V minulosti už k tomu několikrát došlo, naposledy v únoru.
Aby se dalším blackoutům zabránilo, musel operátor AMEO přistoupit ke kontroverzní regulaci. Distributorovi sítě umožnil vypínat střídače domácností tak, aby se elektřina ze střešních panelů nedostala do sítě a zamezilo se tak jejímu přetížení.