Svaz průmyslu: Návrh zákona o POZE diskriminuje provozovatele existujících fotovoltaických elektráren

Minulý týden poslanci ve Sněmovně projednávali návrh zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) z dílny Ministerstva průmyslu. Podle sdělení Svazu průmyslu a obchodu (SP ČR) předloha vytváří nerovné prostředí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a diskriminuje také provozovatele už existujících fotovoltaických elektráren.

Zdroj: GoldBeckSolar

Tři rozpory

V Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny je klíčový návrh zákona, který nastaví podmínky pro dosažení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030. K návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie Svaz průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě upozorňuje na tři rozpory, které tuto oblast poškozují a  jsou právně značně problematické.

Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá, že někteří poslanci vyslyšeli jeho připomínky a předložili pozměňovací návrhy, které sjednocují hodnotu vnitřního výnosového procenta z investice do všech obnovitelných zdrojů na 10,6 procenta. Podle něj stát bude posuzovat, zda provozovatelé elektráren nepobírají nadměrnou podporu.

Likvidační nastavení IRR

„Ministerstvo průmyslu a vláda nastavily pro fotovoltaické elektrárny ukazatel vnitřního výnosového procenta (IRR) na nejnižší možné úrovni 6,3 procenta. To by pro řadu provozovatelů bylo likvidační, protože takový výnos z investice by nepokryl ani jejich náklady na úroky z úvěrů na stavbu elektrárny,“ vysvětluje PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR Lenka Dudková.

Svaz průmyslu také odmítá všechny návrhy, které mají navýšit sazbu odvodu z příjmů fotovoltaických elektráren. „Navýšení sazby odvodu pro fotovoltaické elektrárny nejsou řešením možné nadměrné podpory tohoto odvětví. Svaz průmyslu s takovými návrhy nesouhlasí,“ říká Lenka Dudková, PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR.