SuperBattery: Díky nové technologii se elektromobily nabíjí do 15 sekund

Vysoký výkon, vysoká energetická hustota, dlouhá životnost, vysoká počet cyklů bez degradace a nabití v řádu sekund. To přináší nová technologie ultrakapacitátorů v kombinaci s tradičními lithium-iontovými bateriemi, na které pracuje společnost Skeleton Technologies. Vývoj nové technologie spěje do finální fáze tak, aby se dostala do výroby do roku 2023.

Zdroj: Skeleton Technologies

Zdroj: Skeleton Technologies

Nadějná technologie, na kterou sází i Tesla

Estonský startup Skeleton Technologies představil minulý týden baterie z grafenu, které lze dobít během 15 sekund. Technologie kombinuje mokrý a suchý způsob transformace energie.

Použitím patentovaného „zakřiveného grafenu“ firma Skeleton Technologies dosáhla celosvětových průlomů v oblasti výkonnosti ultrakondenzátorů s tím, že tuto technologii již úspěšně komercializovala v nákladních automobilech, autobusech a síťových aplikací.

Na technologii superkapacitátorů sází rovněž americká automobilka Tesla. Před necelým rokem Tesla oznámila akvizici firmy Maxwell, která se zaměřuje na superkondenzátory a bateriové technologie. Není vyloučeno, že během několika dní Tesla představí novou verzi baterie s využitím superkapacitátorů během svého eventu Tesla Battery Day, který se uskuteční již 22. září.

Úspěšná technologie

Společnost Skeleton Technologies je v současnosti přední evropský výrobce ultrakondenzátorů (tj. ultrakapcitátorů) inovativních řešení pro ukládání energie a elektromobilitu. Na její technologii sází plzeňská společnost  Škoda Electric, a.s., která vyrábí tramvaje a úspěšně je prodává po celé Evropě.

„Skeleton Technologies nám přináší nezbytnou kvalitu pro naše kritické aplikace,“ prohlásil nedávno Stanislav Wizur, Vedoucí strategického nákupu ve společnosti Škoda Electric.

„Nejvyšší hustota energie a účinnost v průmyslu nám poskytuje výraznou konkurenční výhodu. Ve spolupráci se společností Skeleton Technologies jsme vyvinuli nejúčinnější systém skladování energie pro moderní tramvaje s důrazem na dodržování pravidel pro síťovou infrastrukturu v řadě měst v Evropě,“ dodává Wizur. 

Nadějná grafenová baterie se superkondenzátorem

Minulý týden společnost Skeleton Technologies oznámila, že společně s německým Technologickým Institutem v Karlsruhe pracuje na vývoji baterie z grafenu, která se bude jmenovat SuperBattery. Baterie se nabije za pouhých 15 sekund a její životní cyklus se počítá na stovky, nebo tisíce.

„To, co SuperBattery odlišuje, je Skeletonem patentovaný tvarovatelný grafen karbonový materiál, který umožňuje vysoký výkon a dlouhou životnost superkondenzátoru, který se využívá v grafenové baterii. Superkondenzátory se objevují stále častěji jako doplňková technologie k lithium-ion baterií,“ uvádí Taavi Madiberk, zakladatel a CEO společnosti Skeleton Technologies.

O novou baterii projevili zájem i výrobci automobilů: „SuperBattery si získala hodně pozornosti v sektoru automotive a dopravy. Skeleton Technologies podepsali Dohodu o společném záměru o investici ve výši 1 miliardy euro s vedoucí firmou v oblasti automobilového průmyslu, abychom technologii uvedli na trh,“ dodal Madiberk.

Cílem společnosti je uvést nový typ SuperBattery do komerční výroby v roce 2023 ve spolupráci s partnery.