Studie: Česko může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030

Česko se může s uhlím rozloučit už v roce 2030, je to o vůli i zákonech. Vyplývá to z komparace studií, kterou připravil projekt Fakta o klimatu. Součástí materiálu jsou podle zakladatele projektu Ondráše Přibyly i nová data britského think-tanku Ember, která potvrzují, že uhelnou výrobu energie a tepla mohou plně nahradit obnovitelné zdroje energie už za deset let.

Zdroj: Greanpeace

Zdroj: Greanpeace

Odklon od uhlí je možný

Data z vybraných studií, které se zabývaly odklonem uhlí, podle Přibyly ukazují, že cíl Evropské unie dosáhnout do roku 2030 snížení takzvané uhlíkové stopy o 55 procent proti roku 1990, je možný i v Česku. Kromě dat Ember tvůrci porovnání vycházeli ze studií společností Energynautics a BloombergNEF. Brali také v potaz čísla z vládního energeticko-klimatického plánu ČR.

„Studie se v některých aspektech liší. Dohromady ale ukazují, že odklon od uhlí jako primárního zdroje elektřiny je možný, aniž bychom ohrozili stabilitu přenosové soustavy nebo dodávky elektřiny. Odstavení uhelných elektráren závisí hlavně na naší vůli ke změně, úpravách zákonů a nutných investicích,“ řekl Přibyla na páteční on-line tiskové konferenci.

Skupina Fakta o klimatu, která se skládá z programátorů, datových analytiků a doktorandů, se zasazuje o to, aby data a fakta o klimatu a klimatické změně byla v českém prostoru dostupná a srozumitelně reprezentovaná v souvislostech.

Chris Rosslowe, hlavní autor studie Ember uvedl, že odstavení uhelných elektráren v Česku je sice ambiciózní, ale realistický cíl. „Uhlí může nahradit například zelená energie z větru a fotovoltaika. Pokud by se podařilo postupnými kroky do roku 2030 od uhlí ustoupit, mohlo by to do budoucna znamenat posílení české ekonomiky,“ dodal Rosslowe.

Rozhodnutí padne v prosinci

Podle zástupců stínové uhelné komise, která je oponentem a protějškem vládního poradního orgánu, je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031, pokud chce ČR dostát cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařížské klimatické dohody.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden zopakoval, že uhelná komise, která bude dávat doporučení vládě, pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle deníku Právo je stále nejpravděpodobnější stanovení konce využívání uhlí v Česku na rok 2038. Tento termín má být možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozený ústup od tohoto zdroje, shodují se zdroje obeznámené s jednáními komise.

Doporučení pro vládu by mělo padnout na dalším jednání komise, které bylo ve čtvrtek přeloženo z 26. listopadu na pátek 4. prosince. Předsedové komise – Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to odůvodnili další aktualizací podkladů, na jejichž základě má komise rozhodnout.