Studentská architektonická soutěž Český soběstačný dům 2019 zná svého vítěze!

Navrhnout malý rodinný dům, který je po většinu roku nezávislý na dodávkách elektrické energie – takové bylo zadání čtvrtého ročníku studentské architektonické soutěže Český soběstačný dům. Desítky studentů z celé České republiky a Slovenska v soutěži představily své koncepty bydlení maximálně šetřící pitnou vodou a pokrývající většinu své spotřeby vlastní vyrobenou elektřinou. 

ESB


Zvítězil student ČVUT

Vítězem letošního ročníku se stal Jiří Petrželka z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Vítězný návrh studenta Jiřího Petřželky pokryje kompletně svou potřebu elektrické energie minimálně 265 dní v roce.

Studenti museli pro daný návrh využít konkrétní, rozměrově atypický, pozemek v Českém Krumlově. K finálovým prezentacím přizvala odborná porota 8 nejlepších projektů. Nejlépe pak uspěl návrh Jiřího Petrželky, jehož dům lze postavit za 4 miliony korun.

Provoz vítězného domu je díky akumulované sluneční energii zajištěn po tři čtvrtě roku, návrh také počítá s recyklací šedé vody a využitím dešťovky. Spotřeba pitné vody, která bude v následujících letech stále více ohroženou komoditou, je zde omezena na minimum.

Posláním celé soutěže je zvýšit povědomí o stavbách maximálně šetrných k životnímu prostředí. „Každá domácnost pouze na elektřině spotřebuje průměrně 1,3 tuny uhlí ročně. Věřím, že dává smysl stavět či rekonstruovat domy tak, že neplýtvají energií, část si jí k tomu samy vyrobí a na místě spotřebují. Naše soutěž chce pomoci vybudovat generaci profesionálů, kteří takové domy umí navrhovat,“ říká Pavel Podruh, zakladatel platformy Český soběstačný dům.

Zelená hypotéka podporujeme výstavbu energeticky šetrného bydlení

Hlavním partnerem Českého soběstačného domu je již od jejích počátků Hypoteční banka.

„Věříme, že tato soutěž může pomoci nejen k vybudování silné základny architektů, kteří nejsou lhostejní k životnímu prostředí, ale také k načerpání vědomostí a inspirace širokou veřejností. Jako jednička na trhu hypoték sledujeme a podporujeme nejnovější trendy zodpovědného přístupu k životnímu prostředí v oblasti stavebnictví. Proto jsme také v roce 2018 představili Zelenou hypotéku a jako jediná banka na tuzemském trhu speciálně podporujeme výstavbu energeticky šetrného bydlení,“ dodává Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. 

Příští rok budou studenti poprvé navrhovat celou čtvrť ve skutečném developerském projektu. Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy jen virtuálně, ale mohou se dočkat také jejich realizace. V září letošního roku tak začne Český soběstačný dům stavět dva ukázkové domy navržené účastníkem z prvního ročníku soutěže Vojtěcha Lichého.