Stříbro jako netradiční důvod zdražení fotovoltaických panelů?

Od poloviny roku 2020 pokračuje trend zdražování fotovoltaických panelů. Prvotním důvodem růstu cen panelů bylo zdražení polysilikonu a solárního skla. Dalším důvodem je prudký růst cen stříbra. Jaký je dopad zdražení stříbra na solární panely v současnosti?

Zdroj: London Buillion Market Association

Proč je stříbro důležité pro fotovoltaiku?

Drtivá většina většina kontaktních spojů používaných v solárních článcích je ze stříbra. Hlavním předností stříbra je vysoká vodivost. Vědci se sice snaží nahradit vzácné stříbro dostupnější a levnější mědi, avšak většina výrobců kvalitních modulů preferuje stříbro pro výrobu článků oproti mědi.

Stříbro se používá především při výrobě tzv. stříbrné pasty pro metalizaci solárních článků. Zejména v současnosti nejrozšířenější technologie solárních článků PERC typu P je nyní závislá na vývoji ceny stříbrných past. Náklady na zpracování a obsah stříbra v pastě mají nyní přímý vliv na výrobní náklady fotovoltaických článků.

Fotovoltaická technologie je z velké části závislá na stříbrných pastách, které zlepšují účinnost článků N-typu, TOPCon nebo HJT, jenž při výrobě vyžadují vyšší spotřebu stříbrných past. Při výpočtu na základě destiček (waferů) M6 (166 mm) je spotřeba stříbrné pasty u článků TOPCon o 50-75 % vyšší a u HJT o 200 % vyšší než u článků PERC. Nízkoteplotní stříbrná pasta potřebná ke zpracování článků HJT je také dražší.

Prudký růst cen

Světový fotovoltaický průmysl zažil od druhé poloviny roku 2020 několik etap zvyšování cen, od polysilikonu (základní surovina pro výrobu solárních článků) až po materiály, jako jsou fotovoltaická skla a fólie. Mezi červencem 2020 a únorem 2021 vzrostly ceny solárního skla o více než 60 % za metr čtvereční. Ceny zapouzdřovacích EVA fólií vzrostly o více než 40 %, resp. 10 %.

Podobný vývoj zažilo i stříbro, jehož ceny od poloviny roku 2020 vzrostly ze 15 dolarů za unci až na 30 dolarů za unci. Od té doby zůstávají ceny stříbra jako komodity vytrvale vysoké. Zatímco ceny polysilikonu a solárního skla v blízké budoucnosti poklesnou, protože dodavatelé navyšovali nové kapacity a výrobci modulů snižovali jejich využití, u stříbra je další vývoj nejistý.

Ceny stříbrné pasty zůstávají od poloviny roku 2020 do současnosti na vysokých úrovních. Vzhledem k tomu, že stříbro má mnoho průmyslových využití a samo o sobě je drahým kovem používaným jako investice, podléhá změnám nabídky a poptávky i spekulacím na trhu.

Ve své nedávné analýze investiční banka CIBC předpověděla, že tento kov bude stále cennější. Odhaduje, že se v roce 2021 cena stříbra dostane na 32 $ za unci. Stříbro se stává klíčovou součástí solárního průmyslu i podle analytiků společnosti Goldman Sachs.

Proto můžeme očekávat další růst ceny stříbra, protože solární investice tvoří 18 procent průmyslového poptávky po stříbře a asi 10 procent celkové poptávky po kovu. A s rostoucím zájmem o vysoce výkonné panely na bázi článků TOPCon nebo HJT, bude mít cena stříbra stále větší dopad na výrobní náklady solárních panelů u většiny výrobců na světě.