Stella Era: První solárně napájený vůz s dojezdem až 1800 km bude nabíjet okolní domy a elektromobily

Speciální prototyp solárního automobilu, který vyvinula společnost Ericsson a Solar Team Eindhoven, dokáže s využitím technologie IoT a pomocí nabíjení ze solárních článků integrovaných do střechy, urazit vzdálenost až 1800 km. Vůz také umí díky systému Solar Smart Parking autonomně zaparkovat na místě s největším podílem slunečního záření.

Solar Team Eindhoven


Autonomně sluncem nabíjený vůz

Stella Era je experimentální solární vůz, který je vybavený inteligentním systémem, který mu za účelem dobití baterií ze solární energie umožňuje zcela autonomně dojet k místu s největším podílem slunečního záření, kde je zajištěný nejvyšší energetický zisk. Tímto způsobem vůz maximalizuje využití dostupné sluneční energie, přitom však bere v úvahu polohu a kalendář majitele.
 
Stella Era dokáže také sdílet nahromaděnou energii s ostatními elektrickými vozidly, nebo díky bifaciálnímu nabíjení zajistí napájení energie rodinnému domu. Výhodou systému , kterým je vybaven vůz, je také schopnost předem snadno určit, kolik energie bude v daný čas poskytovat. To může v budoucnu výrazně přispět k rozvoji elektrické mobility.

Součástí interiéru vozu je také zábavní systém vytvořený na míru. Stella Era je vybavená 4G internetovým připojením, které lze sdílet s mobilními zařízeními uvnitř i vně auta pomocí sítě Wi-Fi.

Řešení Solar Smart parking je založené na platformě digitálních služeb společnosti Ericsson Connected Vehicle Cloud, která umožňuje výrobcům rychle vyvíjet a spravovat nové služby pro připojená vozidla. V současné době se jedná o nejkomplexnější platformu připojených vozidel na trhu, kterou využívá 4 miliony vozidel ve více než 130 zemích.

Mobilní nabíječka

Na vývoji speciálního solárního automobilu se podílí tým výzkumníku z Technické univerzity v Eindhovenu v Holandsku, který je také veřejnosti znám pod názvem „Solar Team Eindhoven (SET)“ již od roku 2013.

Vědci z SET letos na podzim letošního roku již představili čtvrtou generaci vozu Stella, kterou nazývají Stella Era. Kromě dlouhého dojezdu (až 1800 km) dokáže vůz díky integrovaným solárním článkům ve střeše o ploše 5 metrů čtverečních vyrobit a sdílet dostatečné množství energie pro napájení dalších elektromobilů. Podle vědců ze SET je proto Stella Era  také označována jako první vůz na světě, které bude fungovat jako mobilní dobíjecí stanice.

Vůz pro prosumery 

Jeho další předností má být schopnost nejen využívat vyrobenou energie ze Slunce k pohonu vozu, ale také k nabíjení rodinných domů či firem. Tento vůz se tak stane nejen spotřebitelem, ale také dodavatelem energie pro „prosumery“ tj. domácnosti, které si samy vyrábějí vlastní elektřinu pro samospotřebu.

Současná verze vozu Stella Era jako rodinný vůz pro 4 cestující podle sdělení Van der Spoela, šéfa vývojového týmu SET dokáže urazit dostatečnou vzdálenost až 1200 km bez potřeby nabíjení díky novému Battery Management Systemu, vynikající aerodynamice, nízké hmotnosti a vysoké účinnosti vozu, a to i v době, kdy slunce nesvítí. 

„Průměrná vzdálenost, kterou denně urazí většina motoristů v Holandsku je cca 50 km. To umožňuje vyrobit a využít velké množství čisté solární energie pro další účely, například pro dobíjení sousední elektromobilů nebo domácností, „dodává Spoel.

O úspěchu práce týmu SET svědčí i skutečnost, že letos v říjnu vůz Stella Era již počtvrté v řadě za sebou zvítězil v prestižním mezinárodních závodu solárních vozidel Bridgestone World Solar Challenge v délce 3 000 km v Austrálii.

Další informace o vozu Stella Era naleznete v níže uvedeném videu: