Stäubli: Proč dochází k poruchám FVE kvůli vadným konektorům?

„Stále více a více zainteresovaných lidí v FV průmyslu si uvědomuje, že instalací méně kvalitních komponentů se vystavují riziku, kterému se lze jednoduše vyhnout. Použití kvalitních, prověřených a bezpečných produktů je zásadní pro FV projekty. V případě konektorů je kvalita nutností, představte si konektory jako záchranná lana, žíly vašeho FV systému. I malé komponenty mohou mít velký dopad,“ říká Miloš Preisinger, Renewable Energy Specialist on Electrical Connectors ze společnosti Stäubli Systems, s.r.o. v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz.

 Zdroj: Stäubli Systems, s.r.o.


SN: Můžete na úvod představit Vaši společnost Stäubli, která je výrobcem MC4 fotovoltaických konektorů?

Společnost Stäubli nabízí inovativní mechatronická řešení ve svých čtyřech divizích: Electrical Connectors, Fluid Connectors, Robotics a Textile. Stäubli bylo založeno v roce 1892 a dnes je mezinárodní korporací se sídlem ve švýcarském Pfäffikonu a více než 5700 zaměstnanci po celém světě. Stäubli působí ve 29 zemích prostřednictvím výrobních, obchodních a servisních poboček, včetně sítě obchodních zástupců v 50 zemích.

Divize Stäubli Electrical Connectors vyvíjí pokročilá řešení připojení založená na spolehlivé technologii kontaktů MULTILAM a spojení na celou dobu životnosti v odvětvích jako jsou aplikace v průmyslové automatizaci, přenos a distribuce elektrické energie, automatizace železničního provozu a svařování, testování a měření, lékařské přístroje a elektromobilita. V oblasti obnovitelných zdrojů energie je Stäubli se svým portfoliem originálních konektorů MC4, které se staly benchmarkem v oboru, průkopníkem a celosvětovým lídrem na trhu s fotovoltaikou. Stäubli Renewable Energy, která působí na tomto trhu již více než 25 let, vytváří základ pro udržitelnou změnu.

Pardubická pobočka firmy je centrálou pro střední a východní Evropu se zodpovědností za Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a další země jihovýchodní Evropy. Najdete zde kompletní administrativní zázemí, školicí centrum s několika roboty, technickou podporu pro všechny divize, lokální sklad a dílnu pro opravy robotů i systémů pro automatickou výměnu nástrojů.

SN: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levný konektor pro svoji FVE. Platí „toto rčení“ v praxi nebo NE?

Stále více a více zainteresovaných lidí v FV průmyslu si uvědomuje, že instalací méně kvalitních komponentů se vystavují riziku, kterému se lze jednoduše vyhnout. Použití kvalitních, prověřených a bezpečných produktů je zásadní pro FV projekty. V případě konektorů je kvalita nutností, představte si konektory jako záchranná lana, žíly vašeho FV systému.  

DC konektory PV musí mít dlouhou životnost a odolnost. Výběr partnera pro komponenty, který slibuje kvalitu, znamená, že produkty musí být bezpečné a spolehlivé.

SN: Co se stane, když si instalatéři rozhodnou na FVE použít konektory od různých výrobců?

Obvykle se křížové propojení (cross-connection) konektorů od různých výrobců neprojeví ihned po instalaci, ale problémy se začnou projevovat až po různě dlouhé době. V tom je to samozřejmě nebezpečnější, protože problém není vždy na první pohled viditelný.

Kombinace konektorů od různých výrobců může vést k nepředvídatelným komplikacím a bezpečnostním rizikům. Takové spojení může způsobit praskliny, netěsnosti a zvýšit přechodový odpor spojovacího systému a může způsobit vážné poškození místních oblastí nebo dokonce celého systému.

Nejčastějšími důsledky jsou zvýšené náklady na servis a údržbu FV instalace, nejzávažnějšími je vznik hotspotů a riziko požárů.

SN: Jaká právní či jiná rizika jsou spojena s fenoménem propojení různých typů konektorů/konektorů od různých výrobců?

V současné době platné normy pro fotovoltaiku (IEC 60364-7-712:2017; E343181) uvádějí, že „male a female konektory […] musí být stejného typu od stejného výrobce“ a že certifikace UL pro konektory se vztahuje pouze na produkty, kde byla spárována stejná rodina produktů.

Z důvodů kvality a bezpečnosti se Stäubli distancuje od propojovacích komponentů dodavatelů třetích stran, které své výrobky často prezentují jako „MC4 kompatibilní“. Křížové propojení komponent od různých výrobců hodnotíme jako riziko pro bezpečné používání. Jediné konektory, které jsou opravdu „MC4 kompatibilní“, jsou originální konektory MC4 vyrobené firmou Stäubli. Ve skutečnosti „MC4“ není průmyslový standard ani obecný termín, je to chráněná ochranná známka společnosti Stäubli.

Neexistuje žádná kompatibilita a žádná (produktová) certifikace pro křížové (cross-connection) propojení konektorů od různých výrobců. Na toto téma existují různé normy: Produktová norma pro konektory IEC 62852 (EN62852). Pokud je například male konektor od výrobce A spojení se female konektorem od výrobce B, certifikace již není platná.

SN: Podle jakých kritérií by investoři/instalatéři měli vybírat konektory pro FVE?

Kritéria pro výběr samotných konektorů jsou podobná jako pro výběr všech komponent, samozřejmě je nezbytně spolupracovat se zkušenou instalační společností.

Pomocí originálních konektorů MC4 a MC4-Evo 2 omezíte ztráty výkonu, prostoje, provozní hodiny a riziko požáru vašeho FV systému. Unikátní kontaktní technologie Stäubli MULTILAM zajistí vynikající dlouhodobou spolehlivost a nízký přechodový odpor po celou dobu životnosti výrobku.

Redakce portálu www.solarninovinky.cz děkuji za rozhovor p. Miloši Preisingerovi ze Stäubli Systems, s.r.o. V případě zájmu o další informace je níže uveden kontakt:

Miloš PREISINGER
Renewable Energy Specialist
Electrical Connectors

m.preisinger@staubli.com 
Mobile: +420 734 254 978
LinkedIn

Stäubli Systems, s.r.o. Hradecká 536, 530 09 Pardubice
www.staubli.com