Stát začal přijímat žádosti firem o dotace na nákup elektrovozů a systému akumulace energie

Zdroj: MPO

Zdroj: MPO

Novinky z oblasti dotací pro firmy v rámci programu Nízkoúhlikové technologie a Nové FVE s/bez akumulace představí ve čtvrtek 22. ledna v Ostravě na semináři Energetická soběstačnost Ing. Tomšej z MPO.

50 milionů na nákup elektromobilů

Resort tak chce podnikům rozdělit 50 milionů korun. Podnikatelé a firmy budou moci žádat o podporu na pořízení elektrických osobních aut, motocyklů, mikrobusů a nákladních vozů do 12 tun.

Nové dotace podpoří nejen nákup elektromobilů a vybudování neveřejných dobíjecích stanic, ale také projekty na zavádění technologií pro akumulaci energie a na získávání druhotných surovin pro další zpracování. Podniky je mohou podávat do 28. května a stát má na podporu vyčleněno 600 milionů korun, přičemž největší půlmiliardová částka je určena na projekty ohledně druhotných surovin.

Peníze z výzvy týkající se druhotných surovin jsou určené na projekty, jejichž prostřednictvím budou firmy získávat druhotné suroviny v kvalitě vhodné pro další využití, nebo projekty na výrobu výrobků z druhotných surovin. Možná podpora činí 45 procent z celkových výdajů v závislosti na velikosti podniku.

Na pořízení osobních elektromobilů bude příspěvek činit 30 procent pro malé firmy, 25 procent pro střední a 20 procent pro velké firmy. Při nákupu vozidel ostatních kategorií bude podpora 40 procent pro malé, 35 pro střední a 30 procent pro velké podniky. Firmy tak mohou získat dotaci nejen na elektromobily, ale také na pořízení dobíjecích stanic ve svých areálech.

Nové dotace pro akumulaci

Dalších 50 milionů si mají rozdělit podniky, které požádají o podporu inovativních projektů na zavádění technologií sloužících k akumulaci elektrické energie, tepla, stlačeného vzduchu nebo pohybové energie. Na projekty mohou získat příspěvek až 80 procent.
V uplynulých letech API podle ředitele sekce rozvoje podnikatelského prostředí Petra Koláře podpořila v oblasti cirkulární ekonomiky 650 miliony korun 300 projektů českých podniků. „Projekty vedle úspory nákladů a šetrnosti k životnímu prostředí často přináší i další příležitosti pro uplatnění nových produktů na trhu,“ doplnil Kolář.

Novinky z oblasti dotací pro firmy v rámci programu Nízkoúhlikové technologie a Nové FVE s/bez akumulace představí ve čtvrtek 22. ledna v Ostravě na semináři Energetická soběstačnost Ing. Tomšej z MPO.