Stát nabízí firmám miliardu na dotace pro projekty ke snížení energetické náročnosti provozu

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) spustila na konci listopadu 2020 příjem žádostí o dotace v jedné z posledních výzev programu podpory „Úspory energie“. O dotace na podporu snížení energetické náročnosti provozu mohou žádat malé, střední i velké podniky.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Pro podniky je připravena 1 miliarda korun

V rámci programu OP PIK je pro firmy připravena 1 miliarda korun. Výzvu vyhlásilo 24. listopadu 2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. Žádosti bude API přijímat do 30. dubna 2021.

Výzva podporuje snížení energetické náročnosti podnikatelského sektoru. „Program Úspory energie je vhodný pro všechny podniky, které chtějí vyměnit staré technologie na výrobu energie za nové, modernizovat či rekonstruovat rozvody elektřiny, plynu a tepla v budovách a průmyslových areálech. Je příhodný také pro ty, kdo plánují využívat odpadní energie ve výrobních procesech nebo zavést či modernizovat systém měření a regulace,“ říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace

Výzva je určena také na instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vlastní spotřebu podniku nebo modernizaci soustav osvětlení budov a areálů.

Žadatelé mohou na své projekty získat až 50 % způsobilých výdajů formou dotace zpět. V této výzvě je to minimálně půl milionu a maximálně 200 milionů korun na jeden projekt. Podrobné informace o aktuální výzvě jsou dostupné na: https://www.agentura-api.org/cs/vyhlasena-vyzva-vi-programu-podpory-uspory-energie/.

Program podpořil projekty za více než 11 miliard

Program Úspory energie patří k programům, o které je v OP PIK ze strany žadatelů největší zájem. Podpořil dosud 2 363 projektů za téměř 11 miliard korun. Proplaceno v něm bylo už téměř 5 miliard korun.

Společnost Marlenka International, výrobce známých medových dortů z Frýdku-Místku, například použila podporu v tomto programu na výstavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní výrobní areál. Další dotace využila na snížení energetické náročnosti jeho provozu. Celkově tak uspoří přes půl milionu korun ročně.

Družstvo Galvanotechna, které poskytuje služby v oboru povrchových úprav kovů, zase tuto dotační podporu využilo ke snížení energetické náročnosti a emisí CO2 u své výrobní budovy ve Vratislavicích. V rámci projektu zde instalovalo vzduchotechniku a ventilaci se zpětným získáním tepla do dvou podlaží čtyřpatrové budovy, opravilo a zateplilo střechu objektu a instalovalo fotovoltaické panely pro využívání vyrobené energie v objektu.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem přes zelenou linku 800 800 777. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.