Stát hledá řešení na snížení rostoucích výdajů na podporu POZE

Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a v předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který dnes schválila nedávno vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Calipsum


Premiér chce podporu POZE snížit

Zbylou část z podpory zhruba 46 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že by stát mohl výdaje na podporu snížit až o šest miliard. Ministr průmyslu Havlíček má navrhnout řešení.

„Ministr Havlíček by měl přijít s nějakým konkrétním řešením, se kterým se obrátíme na Evropskou komisi. Vidíme tam nějakou možnost snížení příspěvku státu v řádu až šest miliard,“ řekl nedávno novinářům Babiš. Podle něj jsou obnovitelné zdroje „překompenzované“.

Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun.

„Částka vzrostla kvůli neuvážené podpoře fotovoltaiky v minulosti a v příštím roce dosáhneme absolutního vrcholu. Čisté navýšení v neprospěch státního rozpočtu je za posledních deset let 25 miliard korun,“ uvedl Havlíček po zasedání vlády. 

Havlíček dodal, že kabinet jej pověřil tím, aby začal pracovat na snížení částky. „Musíme ale respektovat závazky z minulosti, které máme,“ řekl.

Rozpočet s navýšením podpory počítá

Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních pěti letech. Loni činila 46,1 miliardy korun. Stát přispěl dotací 26,185 miliardy korun, stejné peníze dá také letos. 

Dotace na takzvanou zelenou energii tvoří převážnou část výdajů z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh státního rozpočtu pro příští rok s navýšením výdajů počítá, stejná dotace je plánována také pro roky 2021 a 2022.

Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.