Startup bezDodavatele nabízí řešení pro výkup přebytků energie z fotovoltaických elektráren

Energetický startup bezDodavatele, který od června nabízí českým domácnostem zelenou elektřinu a plyn za velkoobchodní ceny, spustil novou službu – výkup přebytků elektřiny z domácích fotovoltaických elektráren za tržní ceny.

Zdroj: ČEZ ESCO a.s.

Zdroj: ČEZ ESCO a.s.

 

Výkup za velkoobchodní ceny

Energetický startup bezDodavatele nabízí českým domácnostem možnost odebírat zelenou elektřinu za velkoobchodní ceny, a to díky platformě, která virtuálně propojuje zákazníky s tuzemskými výrobci z obnovitelných zdrojů. Svým zákazníkům, kteří mají zároveň i vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nově nabízí i odkup přebytků, a to za stejně férových podmínek.

„Vzhledem k tomu, že nabízíme výhradně lokální zelenou elektřinu, naše řešení přirozeně zajímá lidi, kterým jsou obnovitelné zdroje blízké. Spoustu z nich už aktivně využívá energii ze slunce prostřednictvím vlastních solárních panelů. V tomto úsilí je chceme podpořit. Vyrobenou elektřinu, kterou jejich vlastní domácnost nespotřebuje, proto vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv poplatků nebo přirážek,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Výroba i dodávka na jedné faktuře

Pro prodej přebytečné elektřiny domácnosti nepotřebují žádnou licenci ani speciální povolení. Většina domácích fotovoltaických elektráren, které jsou primárně určeny pro napájení rodinného domu, mají instalovaný výkon do 10 kW.

Takové elektrárny splňují veškeré podmínky pro provoz bez licence. V roce 2019 bylo podle sdělení Cechu Akumulace a Fotovoltaiky na rodinných domech vybudováno přes 3 400 nových instalací, které znamenaly dvojnásobný počet oproti roku 2018. I pro tento rok se očekává výrazný růst počtu domácností, které si fotovoltaické panely pořídí.

„Ochrana životního prostředí a udržitelnost domácností jsou tématy, se kterými se v energetice potýkáme stále častěji. Pořizovací ceny fotovoltaických panelů navíc za posledních 10 let klesly o více než 80 %, není tedy divu, že zájem o ně u domácností každým rokem roste. Pro domácnosti se jedná o příležitost ke snížení nákladů na energie, ale také o výhodnou investici,“ říká Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power energies, která patří k předním dodavatelům panelů na trhu.

V praxi to vypadá tak, že před vyúčtováním se množství zákazníkem vyrobené a do distribuční soustavy dodané elektřiny vynásobí příslušnou hodinovou cenou, za kterou se v danou chvíli obchodovala na burze. Výroba se následně porovnává s dodávkou. Všechny informace najde zákazník na jedné faktuře, nakonec už jen proplatí rozdíl obou položek.

„Proces zvládne i úplný laik. Pokud máte správně instalovanou fotovoltaickou elektrárnu, měří se automaticky nejen spotřeba, ale i dodávky elektřiny do distribuční sítě. Odpovědnost za případné odchylky v dodávce už převezmeme my. Pokud navíc splníte zákonné limity, nepotřebujete k výrobě elektřiny ani licenci,“ dodal Robert Chmelař.