Stane se Crowndfunding nástrojem pro rozvoj občanské solární energetiky i v Česku?

Chorvatsko má ideální podmínky pro rozvoj solární energetiky díky slunečnímu počasí. Navzdory tomu zatím instalovaný výkon ve fotovoltaických elektrárnách v Chorvatsku je relativně malý (cca 50 MW na konci roku 2017).  Jedním z nástrojů pro rozvoj FVE v Chorvatsku se mají stát občanské solární elektrárny pro vlastní spotřebu.

Zelena Energetska Zadruga


První úspěšný projekt občanské energetiky

Nedaleko hlavního města Zagrebu v Križevci letos vyrostla první občanská FVE v Chorvatsku na střeše místního technologického centra. Projekt inicializovalo místní občanské energetické sdružení pod názvem Zelena Energetska Zadruga (ZEZ) v roce 2018.

Díky iniciativě ZEZ zafinancovali obyvatelé města Križevec nákup a instalaci fotovoltaického systému na střeše o výkonu 30 kWp. Město Križevec poskytlo v přípravné fázi administrativní a finanční podporu. Práce na projektu trvaly téměř rok, než se první občanskou FVE v Chorvatsku povedlo letos uvést do provozu. 

Náklady na investici dosáhly 30 000 €. Na investici přispělo 53 malých investorů na bázi tzv. mikropůjček. ZEZ je administrátorem celého projektu s tím, že investorům splatí celou půjčku vč. 4,5% úroku po dobu 10 let z příjmů generovaných touto elektrárnou. 

Minimální investice byla stanovena na 130 €, maximální investice byla omezena částkou ve výši 1300 €. Nakonec občané do projektu FVE v průměru investovali 500 €.

Průlomový projekt

Zájem o investování do první občanské FVE byl v Chorvatsku obrovský. Kampaň na zajištění financování trvala pouze 1 měsíc, během kterého se vybraly potřebné finanční prostředky. Do fondu ZEZ dále přispívají další investoři, kteří již alokovali další prostředky na rozvoj obdobných projektů více než 200 000 €.

„První projekt občanské FVE v Križevci dokázal, že lidé jsou ochotni investovat do dobrých projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie s velkým dosahem. Tento projekt bude mít pozitivní dosah v oblasti klimatických změn, místního životního prostředí, a také na místní komunitu a ekonomiku. Veškeré zařízení FVE a její výstavbu realizovala chorvatská společnost, na projektu se podíleli místní zaměstnanci,“ dodávají zástupci ZEZ.

Obrovský potenciál

První projekt občanské FVE by měl každoročně ušetřit přibližně 55 tun CO2, a to díky výrobě přibližně 50 000 kWh ročně. Druhá iniciativa crowdfundingu skončila na počátku července letošního roku po pouhých 48 hodinách, během kterých místní občané investovali přibližně 23 000 EUR do další nové solární elektrárny.

Podle odhadů by se do roku 2050 mohlo v Chorvatsku vyrábět až 50 % elektřiny z fotovoltaiky. Díky tomuto průlomovému projektu se v Chorvatsku podařilo zahájit úspěšně první na bázi občanské energetiky, která v budoucnosti umožní rozvoj FVE pro vlastí spotřebu i v dalších lokalitách země. V Chorvatsku tak začala energetická proměna země, za kterou budou stát místní občané.

A co Česko?

V České republice máme ve fotovoltaice nainstalováno více než 2,2 GW. Na malé FVE připadá necelých 250 MW, tj. cca 11 % z celkového instalovaného výkonu k dnešnímu dni.

V současnosti se v Česku nerealizoval ani jeden projekt občanské solární energetiky na bázi Crowdfundingu. Příklad ZEZ z Chorvatska by mohl být inspirací i pro rozvoj občanské solární energetiky i v České republice.

Kdy se dočkáme prvního průlomového projektu občanské solární energetiky v Česku na bázi Crowdfundingu?