Spotřeba elektřiny v ČR překonala rekord, síť nápor zvládla

Zatížení elektrizační soustavy ČR neboli okamžitá spotřeba elektřiny má od pondělí 15. 2. 2021 nové historické maximum 12 226 MW. Stávající maximum z roku 2018 tak bylo překonáno o více než 150 MW. Vysoké zatížení je způsobeno zejména přetrvávajícím extrémně chladným počasím. Uvedl to provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS a.s..

Zdroj: ČEPS

Zdroj: ČEPS

Nový rekord ve spotřebě elektřiny

Včera v 8:50 dosáhla okamžitá spotřeba elektřiny v ČR hodnoty 12 226 MW, a překonala tak stávající historické maximum 12 058 MW z 28. 2. 2018 o více než 150 MW. Takto vysoké zatížení způsobilo zejména přetrvávající extrémně chladné počasí v minulém týdnu a na začátku aktuálního týdne spojené se zvýšeným vytápěním.

„Vysoké zatížení elektrizační soustavy nastává vždy v zimě v pracovní dny a v období, kdy na území České republiky trvají celodenní mrazy. Naši dispečeři, kteří provoz soustavy řídí, jsou na takové situace připraveni a případnou mimořádně zvýšenou spotřebu elektřiny dokáží pokrýt využitím služeb výkonové rovnováhy,“ říká Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení společnosti ČEPS, výhradního provozovatele přenosové soustavy ČR.

Reakce na extrémní počasí

Podle sdělení ČEPS zatížení souvisí se zvýšeným vytápěním, žádné mimořádné události kvůli mrazům však firma neeviduje.

„Současné mrazy neohrožují ani prvky přenosové soustavy a jejich údržbu, ČEPS v souvislosti s nimi momentálně neeviduje žádné mimořádné události. Přenosová soustava ČR patří k nejlepším a nejrobustnějším v Evropě. Její prvky jsou konstruovány tak, aby odolaly extrémním meteorologickým podmínkám, jako jsou silné námrazy či vítr až o síle vichřice,“ informuje společnost ČEPS na svém webu.

Velké mrazy panovaly v Česku celý minulý týden, na některých místech méně než minus 30 stupňů. Mrazivá byla také noc z neděle na pondělí. Na Šumavě klesla teplota místy pod minus 30 stupňů Celsia.

Podle energetiků spotřeba elektřiny během těchto dní stoupla ve srovnání s obdobím před nimi o zhruba 3,5 procenta. „Všeobecně v mrazivém počasí platí, že spotřeba elektřiny roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta. To platí až do přibližně minus deseti stupňů Celsia – to je mez nasycení a pak již tato úměra neplatí,“ uvádí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.