Sporná novela NEZ a ZPOZE míří do Senátu. Jaké změny přináší?

V polovině července ve třetím čtení schválili poslanci návrh novely energetického zákona (NEZ) a zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), které připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Nové právní předpisy budou mít pozitivní vliv nejen na transformaci českého teplárenství.

 

Účinnost 1. ledna 2022

„Jsem rád, že se nám podařilo prosadit novelu energetického zákona, na který nikdo nesáhl dlouhá léta, a také zákona o POZE. Jde o legislativu, která zajistí 3,5 milionům lidem levné centrální vytápění, přechod na ekologickou dopravu, ukončí činnost energošmejdů a napraví selhání poslanců z roku 2010 při schvalování podpory fotovoltaiky instalované v letech 2009-10, které nás jinak bude stát 570 miliard Kč. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na těchto, pro českou energetiku naprosto zásadních úpravách, podíleli,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček 

Pro dokončení legislativního procesu je třeba schválení Senátu a podpis prezidenta republiky, pokud vše půjde dobře, právní předpisy nabudou účinnost 1. ledna 2022.“

„Novela energetického zákona (NEZ) posiluje postavení spotřebitele na trhu s energií s cílem zabránit nejčastějším nekalým obchodním praktikám a uvedení české právní úpravy do souladu s legislativou EU včetně adaptace solidarity v krizových situacích,“ říká náměstek pro energetiku René Neděla.

Mezi klíčové úpravy zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) patří stanovení základního strategického rámce k naplňování stanovených nových klimatických cílů, který je zásadní pro modernizaci a dekarbonizaci energetiky.

MPO připravilo NEZ z důvodu ochrany spotřebitele, aby se zabránilo tzv. energošmejdům a NZPOZE v reakci na nové evropské cíle v oblasti klimatu, které kladou důraz na udržitelnější životní prostředí, tedy snižování emisí a s tím související útlum uhlí a zároveň ve vztahu na závazky z notifikačních rozhodnutí.

Jaké změny zavádí NZPOZE?

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) nyní míří do Senátu. Nyní uvádíme přehled zněn, které nedávno poslanci schválili.

Ve třetím čtení ve Sněmovně nebyl přijat žádný z pozměňovacích návrhů, který se týkal výše intervalu vnitřních výnosových procent investic (IRR). Zůstává proto pro FVE na 6,3 %, což je oproti diskutovaným pozměňovacím návrhům novely snížení o téměř dvě procenta. Snížení IRR tak bude mít velký vliv na kontrolu přiměřenosti podpory (překompenzací), která dopadne na mnohé výrobce energie přísněji, než se původně čekalo.

Ve Sněmovně se během třetího čtení s podporou se nesetkaly ani návrhy týkající se aukcí, zavedení podpory pro elektřinu z nových FVE či změny uvedení do provozu pro FVE z počátku roku 2011.

Odhlasován byl naopak pozměňovací návrh na solární odvod (solární daň) pro FVE ve výši 10 % pro rok 2009, a také 20 % pro rok 2010 a na  avedení mechanismu zamezující nepřiměřenému snížení výnosů, tzv. záklopky.