Společnost Ferona hledá úspory za energie. Postaví síť solárních elektráren

Společnost Ferona, která je předním velkoobchodníkem s hutním materiálem v Česku, zahájila projekt výstavby solárních elektráren. Postupně do nich investuje přes 80 milionů korun. Cílem projektu je dosažení energetické soběstačnosti pomocí vlastních zdrojů energie.

Zdroj: GreenBuddies

Vlastní soláry o výkonu 3 MWp

Celkový plánovaný výkon všech instalací fotovoltaiky Ferony přesáhne tři megawatt-peak. Největší fotovoltaická elektrárna již brzy  vznikne v Ostravě. Realizace se chopil přední český poskytovatel fotovoltaických řešení Greenbuddies.

„V Ostravě Greenbuddies realizují pozemní solární elektrárnu o výkonu 999 kWp (kilowatt-peak). Ta ročně vyprodukuje asi jednu gigawatthodinu čisté energie a přinese úsporu přibližně 542 tun emisí CO2 (oxidu uhličitého) ročně. Projekt využívá 1680 kusů vysoce účinných monokrystalických panelů s jednotkovým výkonem 585 watt-peak,“ uvedla firma.

Další pozemní solární elektrárna má vzniknou v Praze o výkonu 600 kWp, kde se nachází firemní sídlo Ferony. Dále Ferona hodlá vybudovat střešní elektrárnu v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku výkonu 250 kWp doplněnou o nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily.

„Menší instalace vzniknou také v Liberci (178,6 kWp) a Chomutově (99 kWp). Celkově tak Ferona s již realizovanými projekty ve Velké Bystřici u Olomouce a v Hradci Králové dosáhne na instalovaný výkon 3100 kWp,“ uvedla firma.

Zacíleno na energetické úspory

Generální ředitel a předseda představenstva Ferony Jan Moravec uvedl, že investice do solární energie je pro firmu logickým krokem v dlouhodobé strategii udržitelného rozvoje. „Díky vlastní výrobě elektřiny nejen snížíme naše provozní náklady, ale také výrazně omezíme naši uhlíkovou stopu. Jde o důležitý milník v modernizaci naší energetické infrastruktury,“ uvedl Moravec.

Spolumajitel Greenbuddies Aleš Spáčil uvedl, že při současných nestabilních cenách energií a technologickém pokroku solárních panelů je fotovoltaika strategickou investicí. Podnikům umožní lépe kontrolovat jejich náklady a plánovat další rozvoj, dodal.

České firmy mění přístup k fotovoltaice. Průměrná velikost nově instalovaných elektráren se oproti minulému roku výrazně zvýšila na 118 kWp. To naznačuje rostoucí zájem o rozsáhlejší solární instalace, které spolu s bateriovými uložišti dokážou pokrýt větší část firemní spotřeby energie.

Podobný trend je patrný i v ostatních evropských zemích. V Německu se velikost průmyslových fotovoltaických instalací pohybuje od 100 kWp až po několik MWp, v Nizozemsku od 200 kWp do více než 1 MWp a ve Francii v rozmezí 100 kWp až 500 kWp.