Společnost E.ON uvedla do provozu největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Evropě

Více než 36 000 solárních panelů instalovala společnost E.ON na střeše své automobilové továrny společnosti Audi v Maďarsku. Vznikla tak největší střešní fotovoltaická elektrárna v Evropě o 22,4 fotbalových hřišť.

Zdroj: Audi AG

Zdroj: Audi AG

Výkon 12 MWp

Díky nejen novým solárním střechám je závod společnosti Audi v maďarském Győru uhlíkově neutrální. Už v roce 2012 totiž továrna začala z části ke svému vytápění využívat geotermální energii, zbytek dodávané energie pak byl z bioplynu.

Nová obří solární elektrárna na střeše výrobního závodu Audi má výkon 12 MW a podle odhadů tak vyrobí 9,5 GWh elektřiny ročně, což je dostatek pro 3 800 průměrných domácností. Primárně bude ale samozřejmě vyrobenou energii využívat právě továrna pro své účely. Díky tomu firma ušetří až 18 GWh ročně. uspoří 4 900 tun emisí oxidu uhličitého ročně.

Projekt nové obří střešní solární elektrárny se nachází na ploše zhruba 160 000 metrů čtverečních továrny Audi Hungaria. Minulý týden dnes oficiálně uveden do provozu. Má maximální výkon 12 megawattů.

Úspory a reakce na klimatické změny

Ve společném projektu se společností E.ON Maďarsko poskytla společnost Audi pro výstavbu solárního energetického parku střešní plochu svých dvou logistických center, každé o velikosti přibližně 80 000 metrů čtverečních. Společnost E.ON instalovala 35 000 solárních modulů a nyní systém provozuje.

Cílem projektu je důraz na snižování dopadů klimatických změn, které řeší i další velké automobilky jako je třeba Škoda Auto spadající stejně jako Audi do koncernu Volkswagen.

Člen představenstva E.ON Karsten Wildberger k projektu prohlásil následující: „Tento projekt výrazně přispěje společnosti Audi k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Projekt s naším partnerem Audi považuji za důležitý krok v našem úsilí o vytvoření světa udržitelné energie zítřka a doufám, že po něm budou následovat další podobné projekty.“

Snižování energetické náročnosti budov a tím i snižování emisí má pro společnosti mimo lepšího ekologického jména i příznivé dopady na finance. Moderní energetické zdroje totiž ve většině případů přinesou výrazné úspory za energie.