Souboj technologií: Proč zbankrotovala obří koncentrátorová solární elektrárna v americké poušti?
Ukončení byznysu
V roce 2019 SolarReserve prodala své zahraniční CSP elektrárny v Austrálii a Chile. Letos kvůli technickým problémům ztratila největšího zákazníka společnost NV Energy, která nakupovala solární energii z CSP elektrárny Crescent Dunes, kterou SolarReserve vlastní a provozuje.
CSP elektrárna Crescent Dunes o výkonu 110 MW v hodnotě téměř miliardy dolarů však od dubna 2019 nedodává elektřinu do sítě. Kvůli nespolehlivým dodávkám elektřiny se s firmou SolarReserve soudí společnost NV Energy, kterou vlastní druhý nejbohatší Američan Warrena Buffett v rámci svého fondu Berkshire Hathaway.
V důsledku svých interních problémů se podle amerických médií společnost SolarReserve dostala do insolvence, a prakticky přestala vykonávat svoji činnost. V rámci likvidace došlo i k prodeji jejich posledních aktiv, což firma ani nijak nekomunikovala přes svůj web, který již není v provozu.
Technické problémy
SolarReserve uvedla do provozu CSP elektrárnu Crescent Dunes v roce 2015. Projekt podpořila americká vláda v celkové výši 737 milionů dolarů (16,7 miliardy korun) už v roce 2011. V roce 2011 šlo o největší projekt svého druhu na světě a vypadalo to, že se jedná o technologii budoucnosti. Podle expertů již však tato technologie byla zastaralá a drahá už v době, kdy se elektrárna dostavěla.
CSP elektrárna Crescent Dunes se nachází v nevadské poušti nedaleko městečka Tonopah, asi 300 kilometrů severozápadně od Las Vegas. Předností této technologie je výroba a akumulace solární energie pomocí roztavené soli, proto společnost slibovala, že může dodávat svým zákazníkům stabilně elektřinu 24 hodin denně.
Od spuštění projektu v roce 2015 však CSP elektrárna Crescent Dunes nikdy nedosáhla plánované výroby. Problémy kulminovaly v roce 2016, kdy elektrárna vyráběla elektřinu pouze ze 40 procent své kapacity. To byl hlavní důvod, proč se odběratel elektřiny, firma NV Energy, rozhodla ukončit s provozovatelem CSP elektrárny SolarReserve spolupráci.
Souboj technologií
Za neúspěchem technologie výroby solární energie na bázi CSP nestojí pouze pouze problémy v elektrárně Crescent Dunes, ale všeobecně celkové technologické problémy této technologie, a také neověřené informace o úmrtí velkého počtu ptáků nad tzv. koncentrátorovými věžemi.
Za „hlavního viníka“ úpadku CSP technologií lze však zejména 90% pád velkoobchodních cen fotovoltaických panelů za posledních 10 let. Zatímco v roce 2009 stála jedna megawatthodina vyrobená tradiční fotovoltaickou elektrárnou cca 350 USD, loni to bylo cca 30-40 USD.
Naopak, v roce 2019 nakupovala solární energii z CSP elektrárny v Crescent Dunes společnost NV ENergy za 135 USD. Toto se nyní ukazuje jako ekonomicky nerentabilní. Při současných cenách dokáží nové obří fotovoltaické parky v Nevadě vyrobit megawatthodinu solární energie za cca 30 USD.
Kromě poklesu cen se v posledních letech také prudce zvýšila účinnost tradičních fotovoltaických panelů. To však znamená katastrofu pro společnosti typu SolarReserve, které nedokáži „svoji zastaralou“ CSP technologii upgradovat na vyšší úroveň z pohledu „účinnosti“ a „cen“.