Sonnen spouští první projekt bateriové komunity v USA. Bude poskytovat síťové služby pro místního distributora

Největší světový výrobce domácích lithiových baterii pro skladování energie Sonnen se spojil s společností Rocky Mountain Power (RMP) v americkém státě Utah, aby  zde realizovala svůj projekt virtuální elektrárny. Sonnen dodá své domácí baterii pro do místní rezidenční komunity, která následně uzavře smlouvu na poskytování záložních a síťových služeb pro místní energetickou distribuční společnost RMP. 

Sonnen


Chytré spojení fotovoltaiky s akumulací

Ve spolupráci s realitní společnosti Wasatch Group dodá  Sonnen  600 bateriových jednotek ecoLinx pro obyvatele bytového  komplexu Soleil Lofts ve městě Herriman v Utahu. Baterie budou instalovány spolu s fotovoltaickými elektrárnami na střechách místních rodinných domů.

Baterie budou virtuálně propojeny, což umožní vznik obřího akumulátoru o výkonu 5 MW a kapacitě 12,6 MWh. Cílem projektu je poskytovat síťové služby pro místní energetickou společnost RMP.

Síť domácích baterii bude v rámci virtuální elektrárny umožní využít výrobní špičku solárních elektráren, která se uskladní a bude se využívat pro pokrytí spotřeby elektřiny během večerních hodin, kdy domácností mají největší spotřebu. Tímto se eliminuje nutnost dodávek elektřiny z fosilních zdrojů. Kromě toho baterie budou poskytovat funkci „demand response“ (tj. reakce na poptávku) pro provozovatele distribuční sítě RMP a také poskytnou zálohu pro místní obyvatele v případě výpadku dodávek elektřiny.

Projekt virtuální elektrárny sonnen zatím ve spolupráci s americkým partnerem RMP spustila minulý týden ve zkušebním režimu. V současnosti probíhají první instalace bateriových systémů ve městě Herrimanu v Utahu.

Inspirace z Německu a USA

Virtuální elektrárny kombinující bateriová úložiště již Sonnen úspěšně provozuje několik let v Německu a Austrálii. Společnost se v Německu stala známou jako „disruptor“, jelikož narušila tradiční byznys energetických společností typu E.ON či RWE tím, že spustila komunitní systém dodávek energie SonnenCommunity, kde si zákazníci mohou mezi sebou efektivně vyměnit svoji nadbytečnou  solární energii.

Virtuální baterie sonnen sestává z několika tisíc bateriových úložišť s kapacitou od 5 do 15 kWh.  Díky tomu je Sonnen v současnosti  v Německu největším poskytovatelem inteligentních baterií, které ukládají přebytky sluneční energie. V rámci SonnenCommunity se do projektu v Německu a Rakousku zapojilo již více než 60 000 domácností. Do deseti let chce mít firma více zákazníků než E.ON, který jich má přes šest milionů. 

Na konci minulého roku výrobce domácích bateriových systémů Sonnen získal oprávnění k poskytování primární regulace frekvence. Službu používanou k udržení frekvence v elektrizační soustavě na požadované hodnotě 50 Hz bude Sonnen poskytovat s největší virtuální baterií sestávající z několika tisíc domácích bateriových úložišť.

Vůbec největší virtuální elektrárnu společnost Sonnen postaví na jihu Austrálie. Bude představovat bateriový systém o kapacitě 150 megawatt, který dokáže při výpadku elektřiny zásobovat proudem 40 000 domácností. 

Obří soustava baterií od Sonnen by měla mít o polovinu větší kapacitu, než loni zprovozněná „megabaterie“ od Tesly o kapacitě 100 MW. Baterie mají na jihu Austrálie řešit situace, kdy kvůli velkým vedrům klimatizace přetíží síť a dochází pak k rozsáhlým výpadkům, tzv. blackoutům.