SOLEK postaví v Chile solární elektrárny za 2 miliardy

Skupina SOLEK Holding SE českého podnikatele Zdeňka Sobotky dále expanduje v v Chile. V současnosti zde dokončuje čtyři solární elektrárny o celkovém výkonu 31,4 MW. Pro jejich financování načerpala přibližně 22 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 465 milionů korun) od francouzské investiční banky Natixis.

Zdroj: Solek

Zajištěné financování

Skupina SOLEK plánuje s prostředky od investiční banky Natixis do roku 2023 postavit v Chile minimálně 110 megawattů fotovoltaik. Výstavba a připojení čtyř projektů v regionu střední Chile kolem hlavního města Santiaga – Ovalle Norte (10,6 MWp), Romero (10,6 MWp), Meco Chillan (7,1 MWp) a Membrillo (3 MWp) – je prvním krokem k dosažení tohoto cíle.

V současné době jsou všechny elektrárny již připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi.

„Jde o specifické projektové financování, které jsme dosud nevyužívali, a považuji za velký úspěch, že jsme na tento typ financování již dokázali dosáhnout,“ říká Sobotka, který je majoritním vlastníkem a zároveň předsedou představenstva skupiny. 

„Výhodu úvěru od renomované mezinárodní banky spatřujeme především v lepší úrokové sazbě, než máme například u našich korporátních dluhopisů.“

Další expanze

Čtyřmi novými elektrárnami v okolí metropole Santiaga nicméně chilské ambice společnosti SOLEK ani rozsah sjednaného úvěru nekončí. Celkový úvěrový rámec činí 85 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 1,8 mld. Kč), takže v první fázi z něj byla odčerpána přibližně čtvrtina. Elektrárny Ovalle Norte, Romero, Meco Chillan a Membrillo  jsou už připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi. Elektrárny jsou stavěny v rámci zvláštního režimu země pro projekty distribuované výroby (tzv. PMGD).

„Energetické investice mají dlouhodobý charakter. Je proto klíčové disponovat dostatkem diverzifikovaných zdrojů financování. Možnost dalšího způsobu získávání finančních prostředků chápeme jako výraz důvěry v naše podnikání,“ shrnul Sobotka.

SOLEK působí v Chile již sedm let, během kterých postavil 15 solárních elektráren o výkonu 87,5 megawattů, a v průběhu dvou let chce dokončit další projekty s výkonem přes 500 MW. Podle Sobotky jsou tam pro fotovoltaiku nejlepší přírodní podmínky na světě. Zejména osvit je v Chile oproti České republice trojnásobný, což nabízí ideální podmínky pro provoz solárních elektráren

Společnost se chce v jihoamerické zemi angažovat také v ekologické výrobě vodíku. Působí ale také v evropských zemích, kromě domácího Česka mimo jiné na Slovensku či v Rumunsku. Původně se zaměřovala spíše na projektování a výstavbu fotovoltaických parků, nedávno však Sobotka strategii upravil a nyní je ambicí skupiny elektrárny také vlastnit a provozovat.