SOLEK: Miliardové výnosy a návrat na český fotovoltaický trh

Přední česká solární skupina SOLEK HOLDING SE (dále jen SOLEK), kterou založil její současný CEO Zdeněk Sobotka, si v minulém roce připsali dvanáct solárních elektráren zapojených do sítě. V roce skupina expandovala na trhu v Chile a dosáhla rekordních tržeb přes miliardu korun.

Zdroj: Solek

Rekordní hospodářské výsledky

SOLEK v minulém roce překonal miliardové výnosy. Čistý zisk pak společnost navýšila o více než  150 % na 179 milionů korun. V roce 2020 se české skupině SOLEK podařilo po pěti letech vrátit do černých čísel.

Výsledky za loňský rok pak potvrzují dynamickou trajektorii jejího byznysu. Podpis smluv o výstavbě solárních parků pro společnosti BlackRock a Nala Renewables má výstavbu dále akcelerovat a firma se rozhlíží také po nových trzích v Evropě i Latinské Americe.

V roce  zaokrouhlila skupina SOLEK zaokrouhlila instalovaný výkon svých elektráren na 125 megawatt a vedle dokončených projektů si připsala i lukrativní smlouvy na projekty budoucí. Těmi má být 28 nových elektráren postavených pro americkou investiční společností 2021 BlackRock a 13 elektráren pro švýcarskou Nala Renewables.

Vedle projektů pro velké investory pak SOLEK dál staví i solární parky další – část z nich pro prodej investorům, část si ponechává ve vlastních aktivech.

„Podpis smluv s giganty, jakými jsou BlackRock a Nala Renewables nás zapsal na globální mapu solárního byznysu. Jako patriot jsem nesmírně šťastný, že jsme se letos vrátili s projekty do Čech, kde se zaměřujeme i na komerční a veřejné střechy, průmyslové areály nebo projekty komunitní energetiky,“ uvedl k výsledkům zakladatel a CEO firmy Zdeněk Sobotka.

Chile jako klíčový trh

Pro společnost, jejíž centrála se nachází v Česku, je i nadále klíčový jihoamerický trh. Přesto, že v červenci oznámila zahájení výstavby na střechách českých komerčních a veřejných budov, většinu svých projektů směřuje i nadále do Chile. V zemi instalovala již 30 projektů v režimu PMGD, tedy se zapojením do sítě zprostředkujícího distributora, před několika týdny si ale připsala i první solární park zapojený přímo do národní energetické sítě.

Elektrárnu Castilla SOLEK vystavěl severně od hlavního města Santiago a chlubit se může výkonem 2,99 megawatt. Vedle Chile se SOLEK plánuje zaměřit i na další země Latinské Ameriky, především na Kolumbii a Peru, a v rámci Evropy zejména na Kypr, Rumunsko, Španělsko, Francii, Maďarsko a Řecko.

Návrat na český trh

V roce 2023 se skupina SOLEK hodlá více angažovat na tuzemském fotovoltaickém trhu.

„Náš potenciál v Česku odhadujeme na 250 megawatt instalovaného solárního výkonu do roku 2025. To je ale realizovatelné pouze v případě uvolnění byrokratických mantinelů a skutečného restartu solární energetiky u nás. V Chile naše možnosti ale odhadujeme téměř na trojnásobek a například v Kolumbii na 400 megawatt,“ komentuje příležitosti Zdeněk Sobotka.

Vedle hledání nových obchodních příležitostí, se SOLEK stále intenzivněji zaměřuje i na svůj vlastní udržitelný rozvoj. Solární developer se chce sám stát uhlíkově neutrální firmou do roku 2040, angažuje se v projektech kariérních příležitostí pro ženy v obnovitelné energetice a investovat chce i do problematických témat solární výstavby, jakými je ochrana biodiverzity a zachování ekosystému.

Potenciálem pro projekty v Chile i Česku podle společnosti může být i agrofotovoltaika, na jejímž rozvoji společnost spolupracuje i s Výzkumným ústavem zemědělské techniky.