SOLEK dokončila nové solární elektrárny v Chile za miliardu

Energetická skupina SOLEK českého podnikatele Zdeňka Sobotky úspěšně dokončila v Chile hned 5 solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu téměř 40 MWp. Jedná se o investici v hodnotě 1 miliardy korun.

Zdroj: Solek Group

Zdroj: Solek Group

Rozšíření portfolia v Chile

Po projektu Bicentario a více než 10 MWp elektrárně Santa Fe byla do chilské sítě úspěšně připojena ještě stejně velká elektrárna Ovalle Norte a 7 MWp solární parky El Paso a Meco Chillan. Skupina SOLEK má v Chile dokončených již 11 solárních elektráren, a to do konce letošního roku plánuje připojit do tamní sítě ještě další dvě.

„Akcelerací výstavby projektů v Chile máme úspěšně nakročeno k dosažení cíle 500 MW celkového instalovaného výkonu realizovaného v rámci naší skupiny SOLEK do konce roku 2023,“ prohlásil Zdeněk Sobotka, zakladatel a majoritní vlastník SOLEK HOLDING SE.

Rozvoj tamější fotovoltaiky jde ruku v ruce s chilským národním klimatickým záměrem stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Region Maule, který se dosud soustředil na výrobu elektřiny z vodních elektráren, musí měnit plány v důsledku klimatických změn.

Kvůli období sucha tu vzrostl počet fotovoltaických projektů o 300 %. Zapojení hned pěti solárních parků do sítě Národní elektrické soustavy znamená další úspěch pro skupinu SOLEK, která v Chile působí od roku 2015 a postupně se stala jedním z nejvýznamnějších aktérů v segmentu PMGD, tedy distribuovaných zdrojů energie, jejichž územní diverzifikací si Chile zajišťuje svou energetickou bezpečnost.

Další expanze

SOLEK je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile a k dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

V rámci strategického rozvoje rozšiřuje své působení také o nové trhy, aktuálně například o Kypr. Od svého založení skupina SOLEK realizovala více než desítku projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW.

Aktuálně má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav hned na několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 260 MW. Prvních deset let skupina fungovala především jako developer, kdy například solární parky v okolí chilského hlavního města Santiago úspěšně prodala kanadskému CarbonFree, americké Arroyo Energy Group či francouzským investorům Reden Solar. Strategií SOLEK je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale nyní již také vlastnit a provozovat.