Soláry šetří lidem peníze ze energii v době krize

Zájem o nové instalace fotovoltaických elektráren (FVE) v kombinaci s bateriemi a tepelnými čerpadly ze strany domácnosti i firem v poslední době roste. Překvapivě to platí i v době pandemické krize. Nové soláry pomáhají lidem šetřit náklady za energie, nebo i za „benzín“, pokud k dopravě používají elektromobil.

Zdroj: RWE

Zdroj: RWE

Nová pracovní místa

 

Podle aktuálního průzkumu Komory obnovitelných zdroje energie se v prvním kvartálu 2020 v Česku instalovalo na střechách rodinných domů několik stovek FVE. Další desítky středně velkých FVE vzniklo na střechách firem.

 

„Trvalý zájem o tyto elektrárny z řad domácnosti i firem potvrzuje stále přibývající žádosti o nové dotace ze strany MŽP a MPO i v době pandemické krize. Dobře nastavený systém podpory pro nové FVE a bateriové systémy je obzvláště nyní přínosem pro rozvoj ekonomiky,“ říká Aleš Hradecký, předseda Cechu Akumulace a Fotovolatiky (CAFT).

 

Každá nově investovaná koruna z dotačního systému totiž na sebe váže další tří až pětinásobnou investici od soukromých investorů. Tyto investice se tímto státu vracejí v podobě nových pracovních míst, zvýšených odvodů za DPH nebo příspěvků na sociální a zdravotní pojištění.

 

Díky dobře nastaveném systému dotací z OPPI a NZÚ se velkému zájmu firem a domácností těší zejména bateriové systémy v kombinaci s FVE. Na tento trend reagují soukromé společnosti, které letos na jaře v Česku spustily výrobu baterií ve dvou nových továrnách na severní Moravě. V lednu se začaly baterie vyrábět v nové továrně společnosti HE3DA na Karvinsku a také v továrně společnosti Fenix Group na Jesenicku. V obou továrnách tak vzniknou stovky nových pracovních míst v době pandemické krize.

 

Výrazné úspory za energie

 

Pro rodiny přináší FVE doplněná o baterie nebo tepelná čerpadla výraznou úsporu nákladů na provoz domácností.

 

„V současnosti jsme nuceni kvůli pandemii nuceni pracovat z domova, a proto máme zvýšené náklady. Doma totiž vaříme několikrát za den jídlo pro celou rodinu, pečeme, ohříváme vodu na mytí rukou a sprchování, pereme, děti i rodiče celý den pracují na počítačích. Díky nové instalované FVE tak v současnosti mnohem intenzivněji než kdy jindy, většinu spotřeby elektrické energie pokrývá výroba ze solárních panelů,“ říká Radek Orság, majitel domácí střešní FVE z Brna.

 

„Jak vidíte z výše uvedeného obrázku, právě tepelné čerpadlo v kombinaci s FVE dokáže výrazně pokrýt náklady na energii na vytápění a ohřev TUV. Pokud má domácnost vedle fotovoltaiky i baterii na ukládání přebytků energie vyrobené během dne, tak dovede pokrýt spotřebu i večer a v noci, což ještě zvětšuje úspory pro naší domácnost,“ popisuje Orság.

 

„Díky tomu že naše rodina používá elektromobil, máme prakticky zdarma „benzín“. Díky solární energie tak šetříme i za dopravu,“ dodává Orság.