Dopis premiérovi: Proč solárníci odmítají protiústavní kroky pro velké fotovoltaiky v Česku?
Populistický návrh
ČFA důrazně odmítá postup současné vlády, kdy ministerstvo financí předem plánovalo a připravilo opatření, kterým chce snížit vyplácení prostředků na podporu OZE. Toto je v přímém rozporu se zásadami právního státu, aby tomu bylo činěno formou poslaneckých pozměňovacích návrhů.
„Návrh na zahrnutí tohoto opatření do energetického zákona (LEX OZE 3) až v rámci 3. čtení v Poslanecké sněmovně vnímáme jako účelové obcházení legislativního procesu. Vláda jako předkladatel tohoto zákona tak obešla legislativní pravidla a prostřednictvím poslaneckých návrhů se chce vyhnout jakékoliv diskusi se zainteresovanými subjekty a také s odbornou veřejností,“ komentuje situaci ČFA.
„Zároveň prohlášení ministra financí Stanjury, kdy hodlá důkladně a důsledně kontrolovat vyplácené finanční prostředky, vnímáme jako čistý populismus. Ministr financí v tomto případě presumuje provozovatele velkých fotovoltaických elektráren jako subjekty, u kterých dojde k uložení pokut atd. Prohlášení ministra Stanjury může vyvolat ve společnosti sociální nenávist a vyvolaný odpor k fotovoltaickému oboru, bateriím a energetice vůbec,“ dodává ČFA.
Hrozí dvojí zdanění
Podle zástupců ČFA fotovoltaika nikdy nepatřila k oboru OZE, kde bylo dosaženo nejvyšších procent zhodnocení IRR. Finanční výsledky IRR u fotovoltaik patřily k těm druhům OZE, kde bylo dosahováno nízkého procenta zhodnocení. Střední a velké fotovoltaiky vlastní a provozují i rodinné firmy a rodinné podniky.
Způsob jejich práce je odlišný od fungování většiny klasických kapitálových společností. Pro dosažení maximální efektivnosti byly fyzicky náročné práce provedeny v rámci nejužší nebo vzdálené rodiny a provedené práce byly účtovány nízkonákladově nebo nebyly účtovány. Zdaníte tyto rodinné podniky a rodinné firmy ještě jednou? Co tomu říká zákaz dvojího zdanění práce a zisku?
Dopis vládě
ČFA uvedený postup důrazně a bez výjimky odmítá, neboť provádění daňových či poplatkových kontrol má být založeno na faktech, nikoli na pocitech jednotlivých ministrů. Stejně tak ČFA připomíná, že kontroly ze strany Státní energetické inspekce za podpory Energetického regulačního úřadu, včetně nutné kooperace operátora trhu s elektřinou (OTE) by neměly probíhat na základě politických zadání ministrů a jejich politických náměstků.
Se svým stanoviskem se ČFA obrátila na vládu. Celý dopis ČFA je ke stažení nahttps://cefas.cz/wp-content/uploads/2024/10/TZ_CFA_29102024_final.pdf tomto odkazu.