Solárnící píši Babišovi: Krácení podpory pro elektrárny z minulosti je diskriminační

Na provozovatele fotovoltaických elektráren z doby solárního boomu před 10 lety se chystá „úder na solár“. Alespoň takto mnozí provozovatele FVE hodnotí návrh MPO na kontrolu překompenzace pro vyplácenou podporu z minulosti. O všem se nyní bude rozhodovat na půdě poslanecké sněmovny, kam míří novela zákona o podporovaných zdrojích (NZPOZE).

Zdroj: Vláda ČR

Zdroj: Vláda ČR

Snížení IRR

Asi největší rozčarování v připravované NZPOZE se týká limitu vnitřního výnosového procenta (tzv. IRR), které bylo sníženo MPO z původně navržených 8,4 % na 6,3 %. V důsledku se provozovatelé velkých FVE obávají, že jejich investice do FVE před 10 lety přijdou o podporu, a to dokonce i zpětně.

 

Kvůli případnému krácení dotací pro staré FVE se dokonce chystá výzva adresované představitelům vlády ČR. „Před deseti a více lety jsme v dobré víře a na základě pobídky státu investovali peníze půjčené od bank a investorů do výstavby FVE. Stát díky nám splnil své závazky vůči Evropské unii a Česká republika tak díky těmto projektům modernizovala svou energetiku, která je nyní šetrnější k životnímu prostředí,“ píše se v textu výzvy, kterou má k dispozici redakce portálu www.solarninovinky.cz.

 

Kvůli investicím do FVE před 10 lety se mnozí investoři zadlužili nejen sebe, ale i své podniky a rodiny. Výše nově stanoveného IRR 6,3 % v rámci kontroly překompenzace je však pro solární projekty tak nízká, že nepokryje ani splátky úroků z úvěrů, které platí provozovatelé bankám.

 

„Tisíce firem a domácností tak nebudou schopny splácet úvěry a přijdou o svůj osobní majetek. Krachující projekty budou mít sekundární dopad na naše původní podnikání a budeme muset propouštět zaměstnance v našich firmách,“ píše se ve připravované výzvě solárníků určené premiéru Babišovi.

 

Podle solárníků je výše IRR 6,3 % pro solární projekty z minulosti tak nízká, že nepokryje ani splátky úroků z úvěrů, které platí provozovatelé bankám. Tisíce firem a domácností tak nebudou schopny splácet úvěry a přijdou o svůj osobní majetek.

 

Další trest pro solárníky

 

 

Česká fotovoltaická asociace (ČFA) nesouhlasí s ohlášeným snížením hranice pro posuzování překompenzace pro fotovoltaické zdroje. Právě fotovoltaické zdroje již byly v minulosti jako jediné OZE potrestány tříletým nejtvrdším solárním odvodem a od té doby odevzdávají vládě desátek (10% z výnosů). 

 

 

Podle vyjádření ČFA znamená snížení IRR na 6,3 % značný zásah do ekonomiky elektráren, , což je v rozporu se zákonem. Zákon předpokládá návratnost projektů do 15 let. Provést retroaktivní změnu zákona o obnovitelných zdrojích energie, s návratností větší než 15 let není v souladu se zásadami právního státu.

 

 

„Vláda ČR diskriminuje fotovoltaické zdroje oproti větru, vodě, biomase a bioplynu. Označení jaderné elektrárny jako rozhodně zelený, ekologický a udržitelný zdroj je proto jen pokračováním dalšího omylu,“ uvádí ČFA.

 

Vláda se arbitráží neobává

Podle několika důvěryhodných zdrojů z okolí MPO bude v parlamentu okolo schvalování NZPOZE velká diskuze. Do lobování se pustí jistě i zahraniční investoři, kteří se chystají vést proti státu arbitráže. Kvůli IRR ve výši 6,3 % jim hrozí poškození investice do FVE z minulosti.

 

„Jedná se přitom o retroaktivní změnu pravidel provozu pro solární elektrárny. Podpora byla vždy určena pouze garantovanou výkupní cenou nastavenou na 20 let. Tato pravidla vycházela ze zákona č. 180/2005, doprovodných vyhlášek a cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Žádné limity ve formě vnitřních výnosových procent nikdy nebyly v pravidlech podpory obsaženy,“ argumentují solárníci.

 

Premiér Babiš však na problematiku překompenzace „solárů“ z minulosti velmi kritický názor. „V médiích se často zapomíná na ta dědictví, která jsme zdědili. Každý rok my všichni – občané, firmy i stát – platíme 47 miliard korun za obnovitelné zdroje a z toho 30 miliard za soláry. To je jeden z největších tunelů v historii samostatné republiky,“ prohlásil Babiš.

 

Podle Babiše došlo v předchozích letech k nadměrné podpoře obnovitelných zdrojů, která má velký dopad na státní rozpočet. “Nebýt toho solárního tunelu za vlády ODS, který nás ročně stojí 30 miliard, mohli jsme mít přebytkové rozpočty. A dalších deset let půjde 300 miliard do kapes solárním baronům. Na obnovitelné doplácejí firmy a občané miliardy ročně,” kritizoval nedávno Babiš veřejnou podporu obnovitelným zdrojům.

 

Vláda premiéra Babiše se kvůli krácení podpory pro staré FVE neobává ani případných arbitráží či sankcí ze strany Evropské unie. V minulosti totiž solárníci se státem prohráli 6 ze 7 arbitráží. Na výsledek poslední sedmé arbitráže se stále čeká. 

 

První jednání o sporné NZPOZE se uskuteční ve podvýboru pro energetiku na půdě poslanecké sněmovny dne 11. června 2020. Poté předloha zamíří do prvního čtení ve sněmovně.