Solární válka nabírá na obrátkách
Navýšení cel
Na počátku dubna USA zvýšily cla na elektromobily a také na dovoz solárních článků z Číny ze současných 25% na 50%. V květnu pak nově USA zrušily také celní výjimky na dovoz některých technologií pro výrobu solární energie. Konkrétně se jednalo o bifaciální solární panely.
„Zvýšení cel bude chránit americký trh před nadměrnou kapacitou, kterou Čína řídí svou politikou a která snižuje neúměrně ceny. Tímto způsobem se brání rozvoji solárních výrobních kapacit mimo Čínu,“ uvedl Bílý dům ve svém prohlášení.
Tento krok je zaměřen především na Čínu, kterou USA obviňují z nekalých obchodních praktik. Nedávno USA dokonce zrušily celní výjimku pro tzv. bifaciální (tj. oboustranné) solární panely, které mohou absorbovat i energii na zadní straně, jenž se odráží od povrchu země. Podíl těchto panelů na dovozu do USA byl kdysi nízký, ale to se radikálně změnilo a tato technologie se stala v posledních měsících dominantní na americkém trhu.
Prohloubení obchodní války
USA zavedly cla na některé solární moduly za prezidenta Donalda Trumpa a jeho nástupce Biden cla dále rozšířil.
Omezení dovozu neplatí pouze pro Čínu. S novými pravidly skončí i celní výjimka na dovoz solárních modulů ze čtyř asijských zemí – Kambodže, Malajsie, Thajska a Vietnamu. Washington argumentuje tím, že Čína je do USA dováží přes tyto země za dumpingové ceny a vyhýbá se tak clům.
„Američtí zaměstnanci a podniky mohou konkurovat komukoli – pokud mají spravedlivou hospodářskou soutěž. Čínská vláda však příliš dlouho používala nekalé, netržní praktiky,“ uvedla americká vláda.
„Čínské nucené transfery technologií a krádeže duševního vlastnictví přispěly k tomu, že Čína ovládá 70 %, 80 %, a dokonce 90 % celosvětové výroby kritických vstupů nezbytných pro naše technologie, infrastrukturu, energetiku a zdravotní péči – což vytváří nepřijatelná rizika pro americké dodavatelské řetězce a ekonomickou bezpečnost,“ komentovala zavedení nových ochranných opatření americká vláda.
Sporné dopady
Zavedení ochranných cel na dovoz solárních komponentů z Asie má sice pomoci americkému sektoru výroby solárních panelů, ale na druhou stranu poškodí místní investory, kterým se zvednou výdaje na nové elektrárny.
Nejvíce nyní zdraží v USA bifaciální solární panely, které se převážně používají v komerčních, průmyslových a velkokapacitních projektech na výrobu solární energie. Tato kategorie panelů byla dříve osvobozeny od cla. Bifaciální panely nyní představují 98 % všech solárních panelů dovážených do USA.
Po zrušení této výjimky se cena dovážených bifaciálních solárních panelů, která se v minulosti v USA obvykle pohybovala v rozmezí 0,10-0,25 USD za watt, zvýší o cca 0,015 až 0,0375 USD za watt. U komerčních projektů se náklady na instalaci v rozmezí 1,50 až 2,75 USD za watt zvýší o pouhých 1-2 % v konečných cenách za celou instalaci.