Solární střechy ušetří městům na Moravě miliony za elektřinu
Roční úspory na energiích za miliony
Na třiceti vybraných krajských budovách nemocnic, škol a sociálních zařízení s výrazně vyššími výdaji za elektřinu chtějí představitelé Jihomoravského kraje nainstalovat fotovoltaické systémy. „Roční úspory na energiích by od příštího roku dohromady činily mezi osmi a deseti miliony korun,“ vyčíslil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník v rozhovoru pro Deník.
Domov důchodců u Františka v Újezdu u Brna zaplatil v roce 2019 za elektřinu téměř dva miliony korun. Pokud by na střeše domova letos vyrostla elektrárna, ušetří podle úředníků v příštím roce přes půl milionu.
Pilotní balíček budov případně v dalších letech a podle efektivity město Brno dále rozšíří. Letos radnice Brna výrazně pokročí v instalaci solárních panelů na střechách budov ve městě.
„Střechy budov považujeme za optimální místo pro instalaci solárních panelů. V tento moment máme vytipováno přes 100 budov o rozloze 120 tis. m2, což odpovídá rozloze patnácti fotbalových hřišť. Už v loňském roce jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z VUT vytvořili interaktivní mapu osvitu, díky které dokážeme vyhodnotit, jaké střechy jsou pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů nejvhodnější,“ zdůrazňuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík.
Celkový výkon panelů na brněnských střechách by mohl dosáhnout 40 MW.Toto by městu přineslo roční úsporu emisí nejméně v hodnotě nejméně 36 tis. tun CO2.
Návratnost investice do pět let
Podobné kroky podnikají také představitelé Kuřimi na Brněnsku, kteří se pomocí solární energie rozhodli snížit náklady na provoz městských budov. Například instalací solárních panelů na střeše akvaparku. Wellness Kuřim ukousl z rozpočtu jen na elektřině v roce 2019 téměř půldruhého milionu.
„Předpokládaná cena projektu je zhruba milion. Díky fotovoltaice počítáme s roční úsporou kolem sto tisíc. Pokud by vyšla padesátiprocentní dotace, návratnost naší investice je asi pět let. Nyní se zpracovává projektová dokumentace, která nám údaje upřesní,“ řekl Deníku kuřimský místostarosta Jan Vlček. Výstavba je podle něj teoreticky možná ještě letos, ale spíše až příští rok.
V areálu akvaparku solární panely uvítá i kuřimský zastupitel Jan Herman, který stojí mimo radniční koalici. „Každá kilowatthodina z obnovitelných zdrojů se počítá. Jsem elektrikář, takže vím, že to u našeho wellness má své opodstatnění. V bazénech se ohřívá voda přes den, kdy nejvíc svítí slunce,“ míní Herman.
S loňskou analýzou oslunění z leteckých snímků u deseti budov v majetku města od škol přes penzion pro důchodce, radnici až po sportovní zařízení, budou Kuřimští pracovat dál. „Kdybychom v budoucnu pořídili více fotovoltaických systémů, úspora se nasčítá,“ poznamenal místostarosta.