Solární skandál: Německá policie zatkla šéfa firmy, který zřejmě podváděl při dovozu solárních panelů

Zdroj: Connecticut Immigration Office
Solární podvod
Christian Laibacher je vyšetřován německou policií kvůli celním deliktům, kterých se měla dopustit velkoobchodní společnost s fotovoltaikou ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG v období platnosti politiky minimálních dovozních cen, které byla před několika lety uvalené EU na dovoz čínských solárních panelů. Právě Christian Laibacher stál v té době v čele obchodní společnosti ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG.
Z historie společnosti vyplývá propojení mezi Solar Fabrik a ESC Verwaltungs GmbH & Co. KG. Po založení společnosti ESC Verwaltungs GmbH v roce 2010 byl Laibacher jejím jednatelem a v roce 2022 požádal o její likvidaci.
V létě 2016 získal Laibacher část výrobních provozů společnosti Solar Fabrik poté, co na ni byl podán návrh na konkurz. Následně založil společnost Solar Fabrik CL GmbH a přesunul výrobu panelů z Freiburgu do Aschaffenburgu.
Německé státní zastupitelství ve Würzburgu zatím nechtělo poskytnout detailní informace o důvodech vazby Leibachera. „V této fázi žádáme o pochopení, že probíhající soudní řízení nebudeme dále komentovat a výslovně zdůrazňujeme, že uvedená záležitost nijak nesouvisí se společností Solar Fabrik GmbH,“ uvedl mluvčí společnosti Solar Fabrik.
Podivná výroba
V květnu letošního roku společnost Solar Fabrik oznámila plány na výstavbu nové továrny na výrobu solárních panelů s tunelovým oxidovým pasivním kontaktem (TOPCon) s roční kapacitou 300 MW v německém městě Hösbach. Bylo to v době, kdy ostatní výrobci fotovoltaických panelů, jako jsou společnosti Meyer Burger, Solarwatt a Heckert Solar, v Německu letos na jaře zavírali výrobní závody.
Pokud expertů v oboru panují pochybnosti, zda továrna Solar Fabrik v německém Aschaffenburgu skutečně vyrábí fotovoltaické panely. Je veřejným tajemstvím, že Solar Fabrik již léta nakupuje panely levně v Asii, pak je označuje svých logem a „přelepuje“ výrobní štítky a poté zřejmě prodává dále tyto panely pod svou vlastní značkou. Není vyloučeno, že toto se dělo i v době platnosti minimálních dovozních cen, což znamená, že společnost dovážela krystalické křemíkové solární panely z Číny do Evropy za cenu nižší než minimální.
Navíc, letos na jaře informoval časopis PV- Magazine informoval o nákupu panelů řady „Mono S5 Halfcut Installer Series“ od společnosti Solar Fabrik. Tyto panely měly mít výkon 315 Wp, ale při testech dosahovaly v průměru výkonu pouze 298 Wp. V datovém listu společnost uváděla povolenou odchylku ve výkonu ve výši 0/+5 wattů. Tento případ nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním mezi společností Solar Fabrik a jejím zákazníkem.