Solární kogenerační systém s 85% účinností

Vědci z Tulane University  v USA představili nedávno svůj prototyp kogeneračního systému pro výrobu solární a tepelné energie. Nové zařízení využívá pro výrobu energie sluneční záření a dosahuje při výrobě elektřiny a tepla až 85% účinností.

Zdroj: Tulane University

Zdroj: Tulane University

 

Nový solární kogenerační systém

Vědci zkouší přijít s co nejlepšími solárními panely pro generování elektřiny, nicméně elektrická energie zdaleka není jedinou, kterou lidé potřebují. Proto stoupá i úsilí ve vývoji kogeneračních systémů, které vedle elektrické energie budou generovat i výrobu tepla.

Americkým vědcům z Tulane University se podařilo vytvořit nový opravdu hodně účinný kogenerační systém, který využívá solární energie. Jeho celková účinnost činí 85,1 % (+/-3,3 %). Dosavadní kogenerační systémy byly většinou hodně drahé, ale nový systém má přinášet vysoký výkon při přijatelné ceně.

 

Celé to funguje tak, že dole je velké 2,72 m2 zakulacené parabolické zrcadlo, nad nímž je hybridní solární přijímač. Tam je celkem 80 malých propustných solárních panelů, které spolu mohou vytvářet až 138 W (+/-5 W) elektrické energie zejména z viditelného spektra světla.

Nízké výrobní náklady

 

Kromě výroby elektrické energie zařízení také vyrábí tepelnou energii. Chladicí systém těchto panelů udržuje teplotu v přijatelných mezích tak, aby se jim nezkracovala životnost a pracovaly v ideálních podmínkách. Výstupem tohoto systému je horká voda a výkon 903 W (+/-45 W, průměrně 34 °C, maximálně 56 °C).

 

Nezachycená spektra světla putují systémem dál (především zbývající infračervené záření) do další části, která ho koncentruje a v příslušném okruhu vzniká horká pára s teplotou až 248 °C. Tato část systému přináší efektivitu až 92 % a dosahuje výkonu 1139 W (+/- 57 W). Celkově tak lze v různých formách zachytit 2180 W.

Ztráty systému jsou tak tvořeny např. stínem samotného ramena s přijímačem a odrazivostí zrcadla, která není 100%. Dle vědců by 8 takových zařízení mohlo v San Diegu za běžného dne vygenerovat 4,24 KWh elektrické a 17,6 kWh tepelné energie. Hovoří se také o tom, že cena energie by mohla dosahovat 3 centů (0,7 Kč) za kWh.