Solární kapitán opustil svou loď. Na palubě zůstalo 40 zaměstnanců a 6 miliard dluhů

Zdroj: Solek Group
Obrat přišel loni
Zdeněk Sobotka začal se solárním byznysem v roce 2010 na konci první vlny solárního boomu. Během více než dekády si vybudoval v rámci skupiny Solek Holding silnou pozici zejména v Jižní Americe, kde na svém hlavním trhu v Chile postavil více než třicet fotovoltaických elektráren. Pak expandoval na další evropské trhy včetně České republiky.
Solární byznys Zdeňka Sobotka byl dlouhodobě považován za velmi úspěšný a jeho společnost Solek si udržovala image úspěšné české společnosti. V posledních letech však Solek zápasil s vysokou zadlužeností přesahující 6 miliard korun. Dluhopisové financování expanze jeho firmy pak podnikateli zlámalo vaz.
Nyní je všechno jinak. Minulý týden energetická skupina Solek Holding zamířila do insolvence a čeká ji reorganizace. Její šéf Sobotka se vzdal vlastnického podílu a firmu zcela opustil.
Problémy Soleku souvisí zejména s regulatorními změnami v Chile, což byl pro firmu klíčový trh. Sobotkovi se nepovedlo dokončit včas jednání s případným strategickým partnerem, jehož vstup do firmy zablokoval hlavn zahraniční věřitel, který poskytl Soleku peníze na vybudování portfolia fotovoltaických elektráren v Latinské Americe.
Nezvládnutá expanze
Solek nezvládl posun od developerské firmy, která staví fotovoltaické elektrárny „na klíč“ pro investory, k výstavbě elektráren do vlastního portfolia s cílem je dlouhodobě provozovat.
„Zvolená strategie postupně vedla ke ztrátě likvidity, a to zejména v důsledku výpadku příjmů z prodeje projektů a současně nárůstu nákladů spojených s výstavbou, provozem a údržbou fotovoltaických elektráren,“ uvádí vedení firmy v insolvenčním návrhu.
Na hlavním trhu v Chile, kde Solek dlouhodobě staví solární elektrárny, loni nastal obrat k horšímu poté, co stát snížil výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky až o 30 procent. Banky přestaly další výstavbu solárních elektráren úvěrovat, a proto se podnikání Soleku na chilském solárním trhu se tím fakticky zhroutilo.
Nejistý vývoj
Vznikla složitá situace společnosti vyústila v insolvenci skupiny Solek Holding, respektive její důležité části Solek Czech Services. Budoucnost firmy se již bude odehrávat bez účasti jejího zakladatele a donedávna také jediného majitele Zdeňka Sobotky. Na konci března se Sobotka rozhodl pro zadluženou firmu opustit a vzdát se i celého stoprocentního podílu.
O budoucím osudu společnosti Solek, ale i do jaké výše budou v případě bankrotu firmy uspokojeni věřitelé, se rozhodne v následujících měsících. Hlavní slovo v nyní probíhajícím insolvenčním řízení bude mít jako největší věřitel s pohledávkou 817 milionů korun firma Konvertial SPV patřící pod křídla CSG Michala Strnada.
V dubnu 2025 začne boj o přežití a další fungování společnosti Solek. Nabízí se možnost, že i další entity holdingu postupně zamíří do insolvence. Dalším scénářem je reorganizace společnosti s tím, že by poté fungovala dál. Reorganizační plán počítá se zachováním provozu firmy, odpuštění části dluhů a poskytnutí financování ze strany nového investora, kterým má být společnost Alcor Investments ze Strnadova okruhu.
Novými majiteli společnosti se stali právník Jan Kotous a finanční ředitel Radim Baše, někdejší poradce a odborník na restrukturalizace z Deloitte.