Solární elektrárny budou instalovat roboti díky miliardáři Gatesovi

Americký miliardář Bill Gates (zakladatel společnosti Microsoft a filantrop) podpořil technologie na výstavbu solárních farem pomocí robotů. Společnost Breakthrough Energy podnikatele Billa Gatese finančně podpořila startup Terabase Energy částkou 44 milionů dolarů, v přepočtu tedy více než miliardu korun.

Zdroj: Terabase Energy

Sázka na roboty

Cílem společnosti Terabase je urychlit a zeefektivnit výstavbu  obřích solárních farem za pomoci robotů. Instalatéři by už nemuseli zvedat těžké solární panely, ale o jejich usazování na trackery a další práce by měly být využity autonomní robotické stroje.

Společnost Terabase rovněž vyrábí softwarové nástroje pro řízení návrhu a výstavby solárních farem. Startup nedávno dokončil svůj první komerční projekt, kde jeho roboti údajně nainstalovali panely o výkonu 10 megawattů. Další projekt o výkonu přes 400 MWp v USA je ve fázi přípravy.

Zacíleno na gigawatty

„V posledních letech se solární průmysl soustředil na technologické zdokonalování solárních panelů a dalších hardwarových komponent, zatímco metody projektování a výstavby se v podstatě nezměnily. Abychom umožnili nasazení solárních elektráren v terawattovém měřítku, je zapotřebí technologický průlom, který změní způsob výstavby fotovoltaických elektráren. Řešení společnosti Terabase má obrovský potenciál snížit náklady a urychlit zavádění solárních elektráren ve velkém měřítku a my se těšíme na spolupráci na této misi,“ uvedl Carmichael Roberts, ředitel společnosti Breakthrough Energy.

Cílem společnosti Terabase Energy je celosvětově dosáhnout terawattových instalací. Lidstvo dosáhlo první instalované solární TW teprve nedávno v letošním březnu, na což potřebovalo zhruba 50 let.

Celkově Terabase vybralo od investorů 52 milionů USD. Tyto prostředky hodlá startup využít pro rozvoj své patentované technologie, která hodlá výstavbu velkých solárních farem digitalizovat a automatizovat pomocí robotů. Jejím cílem je snížit ceny solární energie pod jeden cent za kilowatthodinu (kWh) do roku 2025.