Solární byznys skupiny Solek loni překonal dvě miliardy. Klíčovým trhem má být Česko

Česká energetická skupina Solek Holding SE (dále jen „Solek“), která podniká ve fotovoltaice v Evropě a Latinské Americe loni téměř dvojnásobně navýšila tržby na 2,11 miliardy korun. Loni Solek také oznámil významnější návrat na český fotovoltaický trh.

Zdroj: Solek

Rekordní tržby

Zakladatel a majitel skupiny Solek Zdeněk Sobotka začal se solárním byznysem v roce 2010 na trhu v České republice. Postupně expandoval na další Evropě a během více než dekády si vybudoval silnou pozici zejména v Jižní Americe, kde na svém hlavním trhu v Chile spravuje více než třicet fotovoltaických elektráren.

V současnosti Solek působí také na Kypru, v Rumunsku, Řecku či na Slovensku.

Ještě v roce 2019 se tržby celé skupiny pohybovaly kolem 245 milionů korun. Každoročním růstem o 70 až 170 procent se nyní Solek dostal až na 2,11 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA dosáhl 113,22 milionu korun

„V roce 2022 se nám podařilo zdvojnásobit počet připojených fotovoltaických projektů a překročit hranici 200 MW instalovaného výkonu. Naše stěžejní aktivity se nacházejí v Chile, nedávno jsme je však rozšířili už na deset zemí,“ uvedl Zdeněk Sobotka, předseda představenstva a zakladatel společnosti Solek Holding SE.

Návrat na český trh

Jednou z klíčových událostí v roce 2022 byl pro skupinu SOLEK návrat na český trh, kde dnes rozvíjí aktivity v oblasti instalací solárních elektráren na střechách velkých průmyslových hal a plánuje také uplatnit své zahraniční zkušenosti s developmentem a výstavbou velkých pozemních instalací.

„V roce 2022 se nám podařilo zdvojnásobit počet připojených fotovoltaických projektů a překročit hranici 200 MW instalovaného výkonu. Naše stěžejní aktivity se nacházejí v Chile, nedávno jsme však rozšířili naše aktivity už na deset zemí. Chceme být silným hráčem v Evropě včetně České republiky, kam se vracíme s projekty solárních elektráren i s nabídkou energetických služeb,“ řekl Zdeněk Sobotka.

Solek uvádí, že hlavním motorem růstu jeho byznysu byl chilský trh a také realizace zakázek pro hlavní obchodní partnery, mezi které patří společnosti BlackRock a Nala Renewables. V Latinské Americe začali Sobotka a spol. operovat v Kolumbii, kde chystají development solárních elektráren.

Ke zmíněným evropským trhům Solek loni přidal i Francii, Španělsko a Srbsko, kde se chce prosadit. Aktuálně má mít připravené projekty s celkovým výkonem přesahujícím 1 400 MW. Jeho cílem pro letošní rok je překonat milník 400 MW celkového připojeného výkonu fotovoltaických elektráren.