Solární boom sílí. V síti EG.D se letos připojilo více než  7 000 elektráren

Solární boom v České republice zatím nepolevuje ani v roce 2023. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, stále eviduje za první čtvrtletí tohoto roku přes 10 000 žádostí o připojení solárního zdroje do sítě. Od ledna do konce března letošního roku připojila EG.D téměř 7 000 obnovitelných zdrojů, což je více než polovina celkového loňského ročního počtu.

Zdroj: S-Power

Extrémní zájem

„Jako člen skupiny E.ON podporujeme zelené zdroje a jejich implementaci do sítě. Jsou pro nás jednou z našich hlavních priorit a snažíme se jejich připojování obecně co nejvíce zjednodušit. Abychom současný boom zvládli, spolupracujeme dohromady se státní správou, regulátorem, kolegy z jiných distribucí i dalšími institucemi,“ vysvětluje Pavel Čada, místopředseda představenstva EG.D.

„Přestože zájem o fotovoltaiky a tím i tlak na jejich připojování do sítě je od loňského roku extrémní, je třeba při zvládání aktuálního solárního boomu dělat promyšlené a systémové kroky, protože distribuční síť musí zůstat stabilní teď i do budoucna. Ukazuje se, že kroky, které jsme už zavedli, zafungovaly a během následujících měsíců by mělo dojít ještě k dalšímu zlepšení situace,“ dodává Čada.

Problémy na straně zákazníků

Od ledna tohoto roku pracovníci EG.D provedli už téměř 7 800 uvedení do trvalého provozu. Přitom každý měsíc počty dokázali navyšovat. Jen za březen přitom bylo připojeno zhruba 3 500 elektráren. Z celkového počtu žádostí bylo ale 960 těchto provedení neúspěšných z důvodu nepřipravenosti technických podmínek ze strany zákazníků. Do sítě tak bylo připojeno zhruba 6 800 obnovitelných zdrojů. Za celý loňský rok bylo přitom do sítě EG.D připojeno 11 500 obnovitelných zdrojů.

„Stále evidujeme zhruba 12 % marných výjezdů k instalacím, které nemají připravené odpovídající připojovací podmínky stanovené ve smlouvě o připojení. Nejčastějším problémem jsou například zdroje s chybějícími bateriemi, anebo nesprávně připravená zapojení elektroměrových rozvaděčů. Na tato místa se tak musíme opakovaně vracet,“ dodává Martin Marada, vedoucí oddělení měření společnosti EG.D.

Za celý loňský rok měli technici 1 200 marných výjezdů. Za první tři měsíce letošního roku tak objem marných výjezdů dosáhl téměř  objemu jako za celý rok 2022.

Mapu připojitelnosti využilo téměř 60 000 klientů

Vedle těchto zdrojů společnost EG.D do své sítě připojila také dvě stovky bezpřetokových fotovoltaických elektráren. Téměř polovinu z nich zapojila během měsíce března a eviduje v tomto roce zvýšený zájem ze strany zákazníků i o tento typ fotovoltaického zdroje.

Jen za první čtvrtletí přišlo téměř 600 žádostí o povolení připojení k síti. Právě bezpřetokové elektrárny jsou vhodné pro klienty v oblastech, kde už je aktuálně vyčerpaná kapacita sítě. Často se přitom může jednat o přechodnou variantu.

Ve chvíli, kdy dojde k posílení sítě v dané lokalitě, si mohou klienti zažádat o povolení přetoku. Aby zákazníci měli takovou informaci co nejdříve a mohli plánovat své projekty, zavedla EG.D jako první distributor v České republice tzv. mapu připojitelnosti. Jako užitečný nástroj je hojně využívaná, EG.D spustilo mapu připojitelnosti na svém webu 1. března. Jen za první měsíc provozu ji využilo zhruba na 60 000 klientů.