Solar Skin: V Austrálii postavili první soběstačnou budovu se solárním pláštěm

Osmipatrová budova v australském městě Melbourne je první kancelářskou stavbou se „solárním pláštěm“ Projekt pod názvem „Solar Skin“ vyrostl jako BIPV instalace ve fasádě, kde vznikla nová elektrárna o výkonu 223 kWp.

 

Zdroj: Avancis

Průlomový projekt

Nová budova, která je vybavena „solárním pláštěm“, byla postavena za 40 milionů dolarů (cca 920 milionů korun). Díky integrované fotovoltaice ve skleněné fasádě poskytovat dostatek energie, aby pokryla prakticky všechny své energetické potřeby celé budovy. 

Nový projekt energeticky soběstačné budovy bude uhlíkově neutrální a poslouží jako skvělý příklad dekarbonizace stavebnictví. Podle expertů se jedná o  zlomový okamžik pro stavební průmysl v Austrálii. Další panely jsou také instalovány na střeše budovy.

Budova je vybavena 1182 fotovoltaickými tenkostěnnými panely, které jsou instalovany jako BIPV do běžné skleněné fasády. Inovativní solární systém Skala (takzvaný solar-skin) vyrábí německá společnost Avancis, která je součástí čínského holdingu CNBM.

Zacíleno na energetickou soběstačnost

Projekt výstavby  budovy pod názvem „The Spencer Street Building“ nyní dokončuje stavební společnost  Crema Constructions v Melbourne. Jeho otevření je naplánováno na polovinu roku 2023.

Panely řady „Skala“ od společnosti Avancis jsou hlavně určeny pro použití v systémech s větracími závěsnými stěnami. Podle společnosti Avancis lze každý panel nastavit podle délky a namontovat buď na výšku nebo na šířku. Panel má maximální výkon 140 Wp a jeho účinnost dosahuje 13,3 %. Je vyroben z 3,2mm tvrzeného skla, váží přibližně 17 kg a je k dispozici v devíti barvách od černé a šedé přes modrou, zelenou, zlatou a bronzovou.

„Ve většině částí Austrálie dochází k největší spotřebě energie při chlazení budov, proto jsme fasádu navrhli tak, aby na severu byla pokryta pevným panelem a na jihu průhledným skleněným panelem, čímž se optimalizuje účinek solárního panelu a zároveň se minimalizují tepelné zisky přímým slunečním zářením,“ uvedl architekt Pete Kennon.

Po dokončení bude fotovoltaický systém poskytovat téměř veškerou energii pro pokrytí energetických potřeb celé budovy a zároveň ušetří 77 tun CO2 ročně. I když je Austrálie přední velmocí ve využívání solární energie, panely instalované do pláště budovy jsou zde novinkou.

Architekt Kennon uvedl, že při navrhování budovy na Spencer Street se vycházelo z udržitelných stavebních metod. „Chceme, aby tato budova byla symbolem inovace a udržitelnosti, jak může být zastavěné prostředí součástí řešení klimatických problémů,“ uzavřel Kennon.