Solar Global jako první v Česku otevírá cestu zelenému vodíku vyráběnému ze solární energie

Skupina Solar Global uzavřela významný kontrakt na dodávku elektrolyzéru, díky kterému bude moci dodávat zelený vodík vyrobený pomocí elektřiny ze střešní solární elektrárny. Nová vodíková čerpací stanice, která vznikne ve Zlínském kraji nedaleko sídla společnosti v Napajedlích, bude první svého druhu v Česku.

Zdroj: H-tec

 

První velkokapacitní elektrolyzér v Česku

V Česku se rodí první elektrolyzér v Česku, který vyrobí vodík s pomocí solární energie. Po uvedení do provozu projekt umožní v současnosti jako jediné zařízení v ČR tankovat osobní vozidla na plný plnicí tlak.

Skupina Solar Global patří k pionýrům české moderní energetiky. V roce 2018 jako první v Česku realizovala instalaci velkokapacitní baterie, která vznikla v areálu firemní solární elektrárny. Letos se společnost asi jako první v Česku pouští do výroby zeleného vodíku v průmyslovém měřítku.

Zařízení pro instalaci v Napajedlech dodá německá společnost H-TEC SYSTEMS. Jedná se o elektrolyzér s polymerní elektrolytovou membránou (PEM) o jmenovitém výkonu 225 kilowattů.

Výrobní kapacita vodíku je až 100 kilogramů za den. Takové množství vodíku stačí na ujetí zhruba 10 tisíc kilometrů osobním vozem s vodíkovým pohonem (na českém trhu jde o automobil Toyota Mirai nebo Hyudai Nexo. Podobné množství vodíku stačí také na ujetí 1 000 kilometrů autobusu na vodíkový pohon.

Nový motor změn v energetice

„Vodík je novým motorem změn v energetice. Naše skupina patří mezi pionýry rozvoje solární energetiky v Česku, je tak pro nás logickým krokem vstoupit mezi prvními do vodíkové ekonomiky. Věříme, že právě zelený vodík vyráběný pomocí energie z obnovitelných zdrojů umožní dekarbonizovat energetiku, průmysl i mobilitu,“ informoval k projektu SG Hydrogen Vítězslav Skopal, předseda představenstva a zakladatel skupiny Solar Global.

Vodíková mobilita je zatím na českém trhu v začátcích. Dynamický rozvoj však mohou přinést výhody vodíku oproti elektromobilitě. Obrovskou výhodou ve srovnání s nabíjecími stanicemi elektrovozidel je velmi krátká doba načerpání vodíku do vozidla a díky vyspělým technologiím rovněž vysoká bezpečnost celého řetězce výroby i spotřeby vodíku.

Vodík je jedním z nosičů energie, tedy může sloužit jako její úschovna pro další použití. Má široké uplatnění v dopravě, energetice i průmyslu. Vodík bude do budoucna sloužit jako jeden z nosičů energie, který najde uplatnění v rámci  tzv. sector coupling, neboli konceptu integrace jednotlivých sektorů hospodařících obecně s energiemi.

U osobních vodíkových vozidel je doba načerpání „plných nádrží“ například i pouhé tři minuty, přičemž dojezd takového vozidla je cca 800 km i více. Ročně tak lze v Napajedlech schopni plně natankovat více než dva tisíce osobních vodíkových automobilů nebo 500 až 1000 autobusů či nákladních vozidel.

„Značný výkonový rozsah elektrolyzéru a jeho rychlá výkonová odezva nám umožňují maximálně se přizpůsobit proměnlivé výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Takto vyrobený „zelený“ vodík bude čerpací stanice ve městě Napajedla moci tankovat nejen do nákladních vozidel a autobusů, ale rovněž do osobních automobilů s ekologickým vodíkovým pohonem, jako je například Toyota Mirai nebo Hyundai Nexo,“ uvádí předpokládané využití zeleného vodíku Vítězslav Skopal.

Pilotní projekt

Projekt výroby zeleného vodíku je pilotním řešením v rámci dlouhodobé strategie skupiny Solar Global, která sází na postupný nástup klimaticky neutrální ekonomiky založené na obnovitelných zdrojích energie a dalších chytrých řešeních, mezi které patří právě různé formy ukládání energie – ať již do chemických baterií nebo právě do výroby zeleného vodíku.

Centrem aktivit skupiny Solar Global pro spojení vodíku a solární energie je letos v březnu spuštěné vývojové a logistické centrum v průmyslové zóně Napajedla na Zlínsku. Budova je situována v těsné blízkosti dálniční sítě a nabízí tak ideální zázemí a podmínky pro distribuci produktů, komponent i kompletních systémů pro energetiku. Skupina do nové budovy investovala částku přesahující 100 milionů Kč.

„Doba uhelná pomalu končí. Tato výzva představuje zajímavé příležitosti pro české technologické společnosti, které se mohou uplatnit na evropských trzích s řešeními pro moderní energetiku. Naše technologické centrum přináší na Zlínsko zajímavou perspektivu nového oboru spojujícího rozvoj obnovitelných zdrojů s akumulací energie,“ uzavírá Vítězslav Skopal, zakladatel společnosti Solar Global.