Sokolská uhelná vybuduje obří bateriové úložiště, už dokončuje první fotovoltaický park
Největší akumulátor v Česku
Nové bateriové úložiště (BESS) bude mít kapacitu 7,44 megawatthodin. Jedná se v současnosti největší bateriový projekt v Česku, jehož výstavbu chystá SUAS Group. Společně s Energetickým investičním fondem (EIF) proto společnost založila firmu SUAS Bess.
Ve společném podniku má majetkový podíl 55 procent SUAS Group prostřednictvím společnosti SUAS Clean energy a 45 procent drží EIF. Generálním dodavatelem celého řešení bude pro společnost SUAS Bess Sokolovská uhelná. Vlastní baterie bude dodávat nizozemská společnost Alfen.
Cílů, které by mělo BESS plnit, je podle vyjádření SUAS Group hned několik. Mělo by poskytovat podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy ČEPS, vyrovnávat odchylky v dodávkách elektrické energie ze Sokolovské uhelné či obchodovat na vnitrodenním trhu s elektřinou.
Důraz na rozvoj rozvoj bezemisní energetiky
„Bateriové úložiště zapadá do celkové koncepce rozvoje bezemisní energetiky v rámci SUAS Group a je i součástí připravovaného hodnotového řetězce Battery Value Chain, “ komentoval plán David Najvar, člen představenstva SUAS Group.
Společnosti se tak navíc otevírají další možnosti. Sokolovsko má šanci stát se modelem budoucího bateriového světa. „Může zde vzniknout celý řetězec bateriového ekosystému, od těžby lithia přes jeho zpracování, výrobu baterií až po následné využití dožitých baterií z elektromobilů pro akumulaci elektrické energie,“ píše na svém webu firma.
„Využití bateriových úložišť pro propojení takzvané klasické a moderní energetiky, kde pomocí úložiště zlepšíme parametry a možnosti současných již postavených zdrojů, vidíme jako logický a ekonomicky efektivní krok na cestě transformace české energetiky,“ řekl k projektu Jiří Strnad, ředitel Energetického investičního fondu v České republice.
SUAS Group, sesterská firma Sokolovské uhelné, má i do budoucna výrobu elektřiny jako jeden z pilířů. Podle místopředsedy představenstva Pavla Tomka se bude více orientovat na obnovitelné zdroje energie.
Jedním z prvních počinů je výstavba fotovoltaického parku u Lipnice nedaleko bioplynové stanice a obce Vintířov. Park o výkonu 2,7 megawatt, na němž chce firma získat zkušenosti pro výstavbu větších solárních elektráren, by měl být v provozu do konce třetího kvartálu letošního roku.
„Sledujeme ale všechny inovativní náměty, nápady a trendy, kam se oblast energetiky vyvíjí. Do určité míry souvisí s chemií, takže pro nás jsou zajímavá i témata využití vodíku v energetice,“ řekl v souvislosti s možností využívat i jiné alternativní zdroje energie Pavel Tomek.