Sněmovna projedná novelu zákona o POZE, která může ohrozit tisíce poctivých podnikatelů v solární energetice

V Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny „leží“ již po několikáté strategický a důležitý návrh zákona, který dovolí kontrolovat a nastavovat retroaktivně ekonomické podmínky hospodaření obnovitelných zdrojů energie. Návrh zákona o podporovaných zdrojích energie (vychází z dílny MPO a je bohužel politickým zadáním cíleně a přesně uškodit většině poctivých podnikatelů v energetickém oboru.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

 

Diskriminace provozovatelů FVE

„Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) z dílny MPO vytváří nerovné prostředí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a diskriminuje již existující provozovatele fotovoltaických elektráren. Tímto se dává jasný signál o neprůhlednosti a špatné předvídatelnosti českého podnikatelského prostředí,“ říká Ing. Petr Maule, výkonný ředitel, České fotovoltaické asociace (ČFA).

První čtení NZPOZE proběhlo dne 27.1.2021. Poslancům byl návrh změn zákona POZE zaslán již téměř před rokem, v době nouzového stavu dne 27.5.2020 – zde je vidět důležitost zákona pro koalici.

Zakazovat, stíhat, zavírat, bankrotovat a umírat. Na jiné, mnohem důležitější nezbyl čas? Není to až příliš jednoduché pro vládní mechanismus? Hospodářský výbor naštěstí po druhé přerušil projednávání návrhu úprav zákona a vydal 18.3.2021 poslancům usnesení 870/3 a pro další návrhy přerušil další projednávání.

Předseda HV potvrdil další termín předložení pozměňovacích návrhů do pátku 19. března 2021 do 15:00 hodin; tabulkový materiál s pozměňovacími návrhy (včetně odůvodněných stanovisek) předá MPO na hospodářský výbor do středy 24. března 2021 s tím, že další projednávání schůze hospodářského výboru bude ve středu 31. března 2021.

Sporný ukazatel vnitřního výnosového procenta

„Ministerstvo průmyslu a vláda nastavily pro fotovoltaické elektrárny ukazatel vnitřního výnosového procenta na nejnižší možné úrovni 6,3 procenta. To by pro řadu provozovatelů bylo likvidační, protože takový výnos z investice by nepokryl ani jejich náklady na úroky z úvěrů na stavbu elektrárny,“ vysvětluje PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR Lenka Dudková v tiskové zprávě z 18.3.2021.

„Nastavení ukazatele IRR ve výši 6,3 % je mimo právní realitu. V původním zákoně z roku 2005 byla zajištěna návratnost vložených prostředků na 15letou návratnost. Pokud bychom přepočetli tuto historickou hodnotu návratnosti, bez výpočtu diskontní sazby, dostáváme tak návratnost 15,9 roku. Tímto retroaktivním návrhem jsou dehonestovány a pošpiněny morální zásady podnikání a hrubě podkopána Ústava a ústavní principy České republiky v novodobé historii,“ doplňuje výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule.

ČFA vítá skutečnost, že část poslanců vyslyšelo připomínky veřejnosti, ČFA,  Svazu průmyslu a dopravy ČR a předložili pozměňovací návrhy, které sjednocují hodnotu vnitřního výnosového procenta z investice (tzv. IRR) všech obnovitelných zdrojů na stejné 10,6 %.

„Tímto návrhem je odstraněná diskriminace některých energetických oborů a může proto dále posuzovat, zda provozovatelé elektráren nepobírají, resp. nepobírali nadměrnou dotační podporu,“ uzavírá Maule.

Zdroj: ČFA